Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Васил Велев: Времето за нова мярка в подкрепа на бизнеса беше проспано през лятото
Ние от година настояваме да има мярка, която да подкрепя постоянните разходи на компаниите при рязък спад на продажбите. Това заяви пред по БНТ Васил Велев, председател на УС на АИКБ.
По думите му Временната рамка на Европейската комисия за държавни помощи позволява точно такива мерки, като много страни вече са ги въвели.
„Ние сме в положение за подобна мярка, тъй като бизнесите не са напълно затворени, но са с ограничение в дейността, и оборотите им са спаднали значително. В същото време постоянните разходи си вървят. Те и при пълно затваряне вървят, но тогава в действие влизаше такава мярка. Според Временната рамка при спад на продажбите от над 30% предприятията имат право на подкрепа за постоянните си разходи“, обясни той.
„Вместо през лятото да се изработи такава мярка, това време беше проспано. Имаше хора, които правеха пиар, вместо да правят такива разработки и сега стигаме до тази ситуация, че редица сектори са изправени пред затваряне и фалити“, добави Велев.
Пред БНТ президентът на КНСБ коментира Пламен Димитров припомни, че преди наскоро са организирали съвместни протести с организациите на работодателите заради некомпенсираната цена на електроенергията за небитовите потребители, която „продължава да бележи необосновано високи равнища“.
„Ръстът на средните изкупни цени на всички основни зърнени и маслодайни култури и материалите в строителството обославя една инфлация, която върви нагоре. Освен това, което бизнесът изпитва като затруднение от повишените цени и спадналите продажби, домакинствата все по-осезаемо изпадат в една галопираща дупка с повишението на цените“, каза Димитров.
Той даде като пример драстичното увеличение в цените на основни хранителни продукти като олиото, което е поскъпнало с над 50% от началото на годината.
„При очаквана трикратно по-висока инфлация в сравнение с миналата година и при тези двуцифрени ръстове на основни стоки и услуги, доходите трябва да се компенсират с поне същия темп, който сме имали до момента. Даваме си сметка, че това няма да е лесно за фирмите и точно за това сме съгласни с бизнеса, че трябва да бъде компенсиран от държавата“, обясни председателят на КНСБ.
Васил Велев обясни, че излизането от кризата е много несиметрично.
„Тя е на петна в преработващата индустрия, на много места има двуцифрени ръстове дори спрямо 2019 г. Там е възможно да има повишаване на заплатите и това се прави. Там няма нужда от подкрепа за фиксирани разходи или по 60 на 40, а има нужда от възстановяване на надвзетите пари за електроенергия“, каза той.
Велев подчерта още, че бизнесът подкрепя зелените сертификати.
„На обща среща на туристическия бизнес с всички представителни организации на работодателите стигнахме до извода, че това е по-добрата алтернатива пред пълното затваряне. Ние апелираме към работодателите да насърчат ваксинирането“, допълни той.
Тестовете за работещите обаче трябва да бъдат безплатни, тогава ще бъдат равнопоставени тези опции - ваксинация, преболедуване или тестове, допълни от своя страна Димитров.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.