Великобритания първа в света одобри за употреба хапчето срещу коронавирус

Великобритания стана първата държава в света, одобрила за спешна употреба хапчето за лечение на коронавирус на американските фармацевтични компании Merck и Ridgeback, което има потенциала да обърне негативните статистики, наблюдавани от началото на пандемията, както и да намали хоспитализациите.
Здравният регулатор в страната потвърди, че лекарството молнупиравир, познато и като „Ладжеврио“, е безопасно и ефикасно в „намаляването на риска от хоспитализация и смърт“ при пациентите с леки до умерени форми на COVID-19, които са изложени на висок риск от усложнения.
„На базата на данните от клиничните изпитания „Ладжеврио“ е най-ефикасно, когато се приема в ранни стадии на инфекцията“, съобщават от Регулаторната агенция за лекарства и здравни продукти на Великобритания (MHRA).
От изследване на Merck и Ridgeback, публикувано през октомври, стана ясно, че антивирусното хапче намалява риска от хоспитализация или смърт с 50% при пациентите с леки или умерени случаи на заболяването.
Органът препоръчва веществото да започне да се приема възможно най-бързо след получаване на положителна проба за COVID-19 и в рамките на пет дни след появата на симптомите. Така то би било най-ефективно в превенцията на развитие на по-тежки форми на коронавирус.
От MHRA уточняват, че лекарството е разрешено за хора, които имат лек до умерен COVID-19 и поне един рисков фактор за развитие на тежко заболяване. За такива фактори се считат затлъстяването, възрастта над 60 години, захарният диабет и сърдечните заболявания.
Според изпълнителния директор на агенцията, д-р Джун Рейн, одобрението на терапията е важно, защото означава, че тя е приложима и извън болнична обстановка, преди прогресирането на болестта и по-нататъшното влошаване на заразения.
Как работи хапчето?
След прием то пречи на репликацията на вируса в организма, което означава, че размножаването му е ограничено след заразяване с него. Така се запазват ниски нива на болестта в тялото и следователно се намалява тежестта на заболяването.
Публикуван по-рано междинен анализ на изследването от Фаза 3 на хапчето, в рамките на който са тествани за реакция 775 лабораторно потвърдени симптоми на COVID-19, посочи, че 7.3% от лицата, получили лекарството, са били хоспитализирани в рамките на 29 дни от неговия прием. Този процент е бил 14.1 при пациентите с плацебо.
Ще има ли още одобрения?
През октомври Merck подаде заявка за спешна употреба на лекарството си до властите в САЩ, но към момента все още не са се произнесли.
Очаква се това да се случи на 30 ноември, когато е насрочена експертна среща на Агенцията за контрол на храните и лекарствата.
От края на октомври Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) също изготвя оценка на препарата.
Междувременно Merck предостави безплатен лиценз за хапчето, който ще позволи то да се произвежда и продава евтино в най-бедните страни, където има проблем с недостига на ваксини срещу коронавируса. Компании от 105 страни, предимно в Африка и Азия, ще могат да сублицензират формулировката на молнупиравир, за да започнат да го произвеждат.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
ЕЦБ: Фирмите в еврозоната остават оптимистично настроени, но усещат въздействието на търговското напрежение
Икономика |Хонконг разследва изтичане на данни на близо половин милион клиенти на Louis Vuitton
Свят |Има ли опасност от балон на криптопазара?
Финанси |Антибиотичната резистентност ще струва на света близо 2 трилиона долара годишно
Свят |Кувейт анулира над хиляда заявления за гражданство в мащабна акция срещу фалшификациите
Свят |Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 21 до 27 юли
Хороскоп |Milliyet: Туристите в Турция са предупредени за риск от инфекция с опасни бактерии
Свят |Футболната легенда Пол Гаскойн е хоспитализиран в безсъзнание
Свят |Екстремни жеги: Гърция се готви за шест поредни дни с температури до 43 градуса
Свят |Светът на парите: Днес всички искат да са банки, а това не се харесва на банките
Финанси |Търговският министър на САЩ: 1 август е твърд краен срок за влизане в сила на митата
Икономика |Времето: Днес ще бъде слънчево и горещо
България |Бангладеш и САЩ подписват петгодишно споразумение за внос на пшеница
Икономика |

Коментари
Няма въведени кометари.