Великобритания вече е първа по смъртност от Covid-19 в Европа

Политика за бисквитки

Великобритания вече официално е първа по смъртност заради усложнения от коронавируса Covid-19 сред държавите в Европа, с повече от 32 000 починали. 

Данните, публикувани от Службата за национална статистика в страната разкриват, че 29 648 души са починали от коронавирус в Англия и Уелс, а прибавянето на смъртните случаи от Шотландия и Северна Ирландия покачва смъртността на Острова до 32 333 души.

Това означава, че Великобритания вече е пред Италия като най-засегнатата държава в Европа и е на второ място след САЩ по смъртност, свързана с Covid-19 в целия свят. 

Общият брой на починалите от усложнения, свързани с Covid-19 в световен мащаб вече е над четвърт милион души досега. Това става на фона на спадовете при броя на новозаразени и починали за 1 ден в най-засегнатите държави в Европа и докато редица държави отпускат поетапно ограничителните мерки.

В същото време, въпреки надеждите на президента Тръмп за леко преминаване на страната през епидемията, стана ясно, че премахването на ограничителните мерки в САЩ в момента би коствало десетки хиляди животи.  Щатите отчитат тридневен спад при новозаразените за денонощие, като за изминалия ден там са регистрирани 24 713 новозаразени, спрямо 27 348 на 3 май, 29 744 на 2 май и 32 193 на 1 май. Така общият брой на потвърдените случаи на Covid-19 в Щатите надхвърля 1,2 милиона, а този на жертвите е почти 70 000.

В Мексико и някои държави в Южна Америка, ситуацията остава критична. Русия и Саудитска Арабия също са в окото на бурята с регистрирани рекордни стойности при новозаразените.

Русия регистрира за втори пореден ден по над 10 000 нови случая на Covid-19 - 10 581 на 4 май и 10 279 на 3-ти. Така страната стана седмата най-засегната от пандемията в света с над 155 000 отчетени положителни проби от Covid-19.

Бразилия също обяви рекорден брой новозаразени на 4 май - 7 119 души, спрямо рекордните преди това 6 404 на 30 април. Епидемията в страната продължава да набира скорост като общо положителните проби там вече са повече от 108 000, а починалите заради усложнения от вируса са над 7 300 души.

Саудитска Арабия отчете рекордните 1 645 положителни проби на 4 май, с което страната продължи тенденцията на покачване броя на новозаразените за денонощие за 15-ти пореден ден. Общо потърдените случаи на коронавируса там са повече от 30 000, а починалите са 200 души.

През последните 4 дни Мексико отчита по над 1 300 новозаразени, като общо там са регистрирани почти 25 000 случая на заразата.

В Европа обстановката е малко по-спокойна. Както вчера ви съобщихме, редица държави премахнаха част от ограниченията и започнаха поетапното завръщане към нормалния начин на живот.

Също така стана ясно, че първият случай на заболял с коронавируса във Франция е констатиран на 27 декември - месец преди досегашната информация. По информация на BBC, пациентът не е пътувал в чужбина и не е наясно от къде може да се е заразил с вируса. В тази връзка Световната здравна организация предупреди, че по-ранни случаи на коронавирус вероятно ще бъдат разкривани в страни по целия свят.

Говорителят на СЗО Кристиан Линдмайер заяви, че не е "изненадан" от новината.

Той призова други държави да преоценят медицинската си документация от края на 2019 г., за да помогнат за изграждането на „по-нова и по-ясна картина“ на пандемията.

В Испания общият брой регистрирани зарази с коронавируса надхвърли 250 000, а този на починалите заради усложнения от него е над 25 000. През последните 3 дни там се наблюдава спад и при новозаразените, и при смъртните случаи за денонощие. Оздравелите в страната са повече от 154 000 души.

В Италия ситуацията през последната седмица също остава спокойна, като страната продължава да отчита все по-малко новозаразени и починали на дневна база със всеки изминал ден. Положителните проби там са общо малко над 211 000, а смъртните случаи, настъпили заради усложнения от Covid-19 са почти 30 000.

Германия също се намира в 4-дневен спад на новозаразените за денонощие като за изминалия ден страната отчете едва 488 нови зарази - далеч от пика, когато на ден там се заразяваха по над 6 000 души.

В Нова Зеландия, министър-председателят Джасинда Ардерн обяви, че няма да отвори границите на страната за чужденци още дълго време. От 20 април насам, страната регистрира по под 10 нови случая на Covid-19 на ден, като за 3 май те са едва 2. Починалите заради заразата в страната са едва 20 души от общо потвърдени 1 486 случая досега.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Какво можем да научим от „Седмицата за размисъл" на Бил Гейтс
Ето как можем да подадем сигнал до Европейската прокуратура
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Кратка история на автомагистрала „Тракия”
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Има ли по-добър от Джон Ву? Ще снимат римейк на „Лице назаем“
Най-кратките литературни шедьоври в историята
Mission Point: AI изисква еволюция на начина на работа на бизнеса
Над 1600 нарушители с е-тротинетки са санкционирани в София от началото на годината