Цените на енергията растат в цяла Европа. Вещае ли това завръщане на жълтите жилетки?

Цените на енергията растат в цяла Европа. Вещае ли това завръщане на жълтите жилетки?

Цените на енергията растат в цяла Европа. Вещае ли това завръщане на жълтите жилетки?

След като локдауните принудиха Базел Хамзе да затвори кафенето си в модерен берлински квартал за няколко месеца, 53-годишният собственик е изправен пред нова криза – високи сметки за ток и газ, пише Блумбърг.

Цените на природния газ и електроенергията скочиха в цяла Европа, като в някои страни достигнаха рекордни нива, след като все повече бизнеси отново отвориха врати, а служителите започнаха да се връщат по офисите. В Германия цените на едро нараснаха с над 60% от началото на годината, което не остави на Хамзе друг избор, освен да повиши цената на всички продукти в кафето.

„Високите цени на енергията са двоен удар, след като кафето бе затворено толкова дълго време заради пандемията. Нямаме друг избор освен да пренесем цените към потребителите“, коментира той.

Цeнитe нa eнepгиятa растат по цял свят, докато глобалната икономика постепенно изплува от дълбините, в които се озова по време на пандемията. Този ръст предизвика и нови опасения от увеличение на инфлацията инфлация. В Европа плановете за декарбонизация на икономиката също допринасят за почти рекордните цени на квотите за въглерод, от които се нуждаят енергия от изкопаеми горива.

Добавете към всичко това и недостига на природен газ и получавате високи цени на електроенергията, които в крайна сметка ще бъдат платени от потребителите. Испания вече бе принудена да намали енергийните налози, след като цените достигнаха рекордно ниво.

По-високите цени са и истинско главоболие за политиците, които след по-малко от 100 дни ще се срещнат в Шотландия, за да начертаят пътя към нулев въглероден отпечатък. Правителствата се страхуват надигане на общественото недоволство при продължават ръст на цените, което в крайна сметка може да доведе до протести срещу плановете за енергийния преход.  По-рано тази година швейцарците гласуваха на референдум срещу амбициозен закон за климата, който предвиждаше вдигане на данъците за шофирането и летенето.

„Ще видим ли отново жълти жилетки по улиците или повторение на референдума от Швейцария?“, пита Тиери Брос, професор по енергетика от  Парижкия институт за политически науки. „Няма да бъдете преизбрани, ако вкарате хората в енергийна бедност. Това ще бъде сигнал за събуждане на политиците“, коментира той.

Очаква се цените да останат на високи нива за продължителен период. Русия изнася по-малко газ за Европа, а Азия купува все по-голям обем втечнен газ. Цените на природния газ в Европа вече достигнаха рекордни нива, като това води и до повишение на цените на тока и до по-големи печалби за енергийните компании, като например германската RWE и френската Engie.

Ръстът на енергийните сметки, които често са най-големите фиксирани разходи след наема, може да бъде пагубен за редица малки бизнеси. Британската хотелиерска и ресторантьорска индустрия е загубила поне 80 млрд. паунда заради локдауните. „Значителен ръст на енергийните цени ще бъде катастрофален“, коментира Кейт Николс, главен изпълнителен директор на лобистката група UKHospitality.

„Оцеляването и възстановяването са на ръба на пропастта за някои бизнеси в сектора. Ако цените на енергията нараснат с прогнозираните стойности, ще бъдат нужни нови мерки за подкрепа на сектора“, добави тя.

Същевременно с това инфлацията в редица страни в Европа продължава да се покачва, като индексът на потребителските цени в еврозоната нарасна през юли с 2,2% спрямо година по-рано. Това е най-високото ниво на показателя от октомври 2018 г.

Макар че Европа има най-амбициозните планове за декарбонизация в света, представяйки предложение за намаляване до 2030 г. на емисиите с поне 55% спрямо нивата от 1990 г., редица страни на Стария континент започнаха да изразяват недоволство относно дневния ред.

Франция лобира за смекчаване или отлагане на новия план за разширяване на въглеродния пазар. Няколко страни, сред които Нидерландия и Унгария, също изразяват притеснения относно социалното въздействие на тези планове.Във Великобритания пък задават въпроси относно цената, която ще струва постигането на въглероден неутралитет.

 Засега ситуацията изглежда е най-тежка в Испания. Цените за електроенергия в страната достигнаха 100 евро за мегаватчас – почти два пъти по-високи в сравнение със същия период на 2019 г. Това е чувствителна тема за правителството на социалистите, които преди изборите обещаха да намалят цените на енергията.

„Това е тежък удар за правителството“, коментира Хавиер Тобиас Гонсалес, архитект, който работи в сферата на енергийната бедност в ECODES - испанска организация, фокусирана върху устойчивото развитие. „Преди да бъдат избрани, те бяха доста критични към тогавашното правителство именно по въпроса с енергийната бедност“, добави той.

В Обединеното кралство се очаква  енергийният регулатор Ofgem да позволи повишаване на цените на комуналните услуги със 125 паунда, като решението се очаква в петък, изчисляват анализатори от Morgan Stanley.  

Обратно в Берлин Хамзе разказва, че кафенето му някак си е успяло да оцелее досега. „Подкрепата на квартала от началото на пандемията е огромна, дори след като повишихме цените. Много сме благодарни за това“, споделя той.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ