Остане ли в ЕС след 31 октомври, Великобритания трябва да предложи свой еврокомисар

Остане ли в ЕС след 31 октомври, Великобритания трябва да предложи свой еврокомисар

Всяка държава от ЕС има задължението да предложи свой еврокомисар, заяви днес говорител на Европейската комисия в отговор на въпрос дали Лондон трябва да изпрати нов представител в ЕК, предаде БТА. Договорите за ЕС важат за всички държави от Общността, отбеляза той.

Европейският съвет даде на Великобритания отсрочка да напусне ЕС до 31 октомври, когато изтичат правомощията на комисията на председателя Жан-Клод Юнкер. ЕК под председателството на Урсула фон дер Лайен встъпва в длъжност от 1 ноември.

Европейският парламент вчера съобщи, че изслушванията на предложените за еврокомисари ще се състоят от 30 септември до 8 октомври. Целият състав на ЕК с председател Урсула фон дер Лайен се предвижда да бъде гласуван от евродепутатите между 21 и 24 октомври.

Източници от ЕП днес потвърдиха, че е много възможно двамата временни еврокомисари на Естония и Румъния да не бъдат изслушани и назначени утре, както първоначално се предвиждаше. Причина за това е решението на Юнкер да не възлага ясни отговорности на двамата кандидати. Така кандидатите следваше да положат изпит пред председателите на парламентарните комисии, вместо пред отделни комисии в ЕП. В понеделник парламентарната комисия по социални въпроси не успя да избере свой председател, затова съставът на изпитната комисия не е попълнен и тя не може да свика изслушване.

Ново заседание на парламентарната комисия по социални въпроси е насрочено за 24 юли. Ако тогава бъде избран председател, може да се очаква, че временните еврокомисари (до 31 октомври) ще бъдат изслушани, но за да бъдат назначени, трябва да получат подкрепа в пленарната зала. Следващото заседание на ЕП е през септември. Ако тогава двамата предложени за еврокомисари бъдат утвърдени, те ще заемат работните си места за около един месец до идването на новата комисия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 17 декември. Имен ден празнуват Данaил, Данaилa, Даниeл, Даниeлa
Мерц: Според гаранциите, предоставени от САЩ на Украйна, бихме могли да отблъснем руските сили
След повече от десетилетие: NASA загуби връзка с орбиталния апарат на Марс Maven
Зетят на Тръмп се оттегля от офертата на Paramount Skydance за придобиване на Warner Bros. Discovery
Парламентът прие на първо четене удължителният бюджет за 2026 година
МАЕ: Глобалното търсене на въглища достигна рекордно високо ниво тази година, очаква се спад до 2030 г.
Опасно орбитално разминаване между Starlink и китайски сателити
Рекорд: Испания отчете близо 100 млн. туристи през 2025 г. и дебне конкуренцията