Крис Бартън: Не можем да бъдем устойчиви без да сме конкурентоспособни

Като виждаме какво се случва геополитически, много хора смятат, че екологичните инвестиции трябва да минат "на втори план". Великобритания не е съгласна с тази теза, защото устойчивостта и конкурентоспособността са тясно свързани. Това заяви Крис Бартън, британски комисар по търговията с Европа, който взе участие в 16-ия зелен и енергиен форум на списание Мениджър.
"Има много фактори, които ни тласкат далеч от високовъглеродните източници. Тези горива носят несигурност, високи цени и вреда за околната среда. Налице е и факторът на волатилните и ескалиращи цени на енергията след руската инвация в Украйна", добави той.
По думите му обаче, освен тези фактори, има и други, които на свой ред стимулират инвестициите във възобновяеми енергийни източници.
"Виждаме огромни възможности в разрастващия се сектор на зелената енергия. И във Великобритания, и в Европа, наблюдаваме огромен ръст на заетостта в енергийния сектор. В транспортния бранш виждаме нарастване на дела на електрическите превозни средства. Около 2 трилиона долара бяха инвестирани глобално в нисковъглеродни решения", заяви Бартън.
Той добави, че само във Великобритания за последните шест месеца има стартирани нови бизнес проекти на стойност 43 милиарда паунда.
"Това е огромна възможност за бизнеса по пътя му към енергийния преход. Великобритания беше една от първите икономики, която успя да намали емисиите си наполовина от 1990 година насам", изтъкна британският комисар по търговията с Европа.
Устойчивост и конкурентоспособност
Крис Бартън припомни, че възобновяемата енергия става по-евтина, докато изкопаемите горива стават все по-скъпи. За над две трети от населението по света ВЕИ в момента са най-евтиният вариант за производство на електроенергия.
"Всички тези фактори ни карат да смятаме, че енергийният преход е задължителен, но трябва да бъде проведен по правилния начин. Правителствата трябва да бъдат абсолютно уверени в целите, които трябва да бъдат постигнати. Това вдъхва увереност на бизнеса да инвестира в нисковъглеродни решения, а на потребителите - да ги купуват", заяви още Бартън.
Той обаче е на мнение, че енергийният преход трябва да бъде реализиран така, че всички да са наясно със смисъла му. И да не се правят "излишни стъпки", които струват мното, но не носят достатъчно полезност.
"Устойчивостта изисква да бъдем конкурентоспособни, но това можем да постигнем само с обединени усилия", заяви още Бартън.
***
Генерални партньори: Данон, Photomate.
Основни партньори: Shell България, Aurubis, Philip Morris Bulgaria, Kaufland, Power Partner Solutions.
С подкрепата на: Evklips Energy LTD., Еко Партнърс, Sunotec, Renewable Energy Insurance Broker.
Институционални партньори: Комисия за енергийно и водно регулиране, Българска стопанска камара, Институтът за енергиен мениджмънт (ЕMI)
Медийни партньори: bTV Media Group , BNT, Dir.bg
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.