ЕЦБ запази лихвените проценти непроменени

ЕЦБ запази лихвените проценти непроменени

Европейската централна банка остави паричната си политика без промяна, но потвърди решението си да прекрати покупките на активи през третото тримесечие на годината, предаде Си Ен Би Си.

Управителният съвет на ЕЦБ е изправен пред трудна дилема на фона на рекордната инфлация от 7,5%, регистриран в еврозоната през месец март, и влошаващите се перспективи пред икономическия растеж заради войната в Украйна.

От централната банка заявиха днес, че очакват да приключат нетните покупки по програмата за закупуване на активи (APP) през третото тримесечие. Потвърдено беше и, че месечните покупки по програмата ще бъдат размер на 40 млрд. евро през април, 30 млрд. евро през май и 20 млрд. евро през юни.

„На днешната си среща Управителният съвет прецени, че входящите данни от последното заседание насам засилват очакванията, че покупките на нетни активи по АРР трябва да приключат през третото тримесечие", отбелязват от централната банка.

Приключването на програмата за изкупуване на активи приключи ще отвори вратата за повишаване на лихвите на ЕЦБ, следвайки примера на Английската централна банка и Федералния резерв на САЩ.

На днешното си заседание ЕЦБ остави основната лихва по операциите за рефинансиране, известна още като „репо лихва“, на ниво от 0,00%. Заемната лихва се запазва на равнище от 0,25%, а депозитната лихва остава на ниво от минус 0,5%.

„Всякакви корекции на основните лихвени проценти на ЕЦБ ще се извършват известно време след края на нетните покупки по APP и ще бъдат постепенни“, казаха от Управителния съвет.

„Пътят пред основните лихвени проценти на ЕЦБ ще продължи да се определя от бъдещите насоки на Управителния съвет и от неговия стратегически ангажимент за стабилизиране на инфлацията на ниво от 2% в средносрочен план“, добавят от финансовата институция.

Икономистите като цяло очакваха ЕЦБ да запази политиката си стабилна засега и да положи основите за вдигане на лихвите на заседанието си на 9 юни.

Протоколите от последното заседание на 10 март показаха, че Управителният съвет е участвал в остри дискусии относно темповете на нормализиране на политиката.

Войната в Украйна и последвалите тежки санкции срещу Русия, проблеми с веригите на доставка, високи цени на енергията и загрижеността относно общия недостиг на стоки, необходими за много индустриални процеси, помрачиха значително икономическите перспективи.

В същото време темповете на инфлация продължават да се повишават и се наблюдават предварителни признаци, че този скок не се подхранва само от цените на енергията, а може да бъде по-системен.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ