БНБ удължи отсрочването на кредитите до края на март догодина

БНБ удължи отсрочването на кредитите до края на март догодина

БНБ удължи отсрочването на кредитите до края на март догодина

Европейският банков регулатор възобнови насоките, които позволяват на банките да отсрочат изплащането на заеми от страна на засегнатите от коронавирусната криза клиенти, без това да предизвика голям скок в заделените банкови провизии.

Европейският банков орган (ЕБО) заяви в сряда, че поради втората вълна от инфекции с Covid-19, насоките за банките, които изтекоха на 30-и септември, се активират отново до 31-ви март 2021 година, съобщава Ройтерс.

БНБ реагира веднага и удължи отсрочването на кредитите до 31 март 2021 г. с решение на заседание на Управителния съвет днес. Първоначално този срок беше в сила до 31 декември, а по първия мораториум бяха отсрочени заеми за близо 9 млрд. лв. – 7 млрд. лв. корпоративни кредити и 2 млрд. лв. – за физически лица.

Междувременно подуправителят на БНБ Калин Христов коментира по време на конференция „Банките и бизнеса“, че Централната банка не планира ново удължаване на срока за отсрочване. Според него подобни отсрочвания могат да имат ефект само ако са краткосрочни.

Според съобщението на БНБ, разпространено днес следобед УС на Централната банка е взел решение да спази гласуваните от Европейския банков орган насоки относно законодателните и частните мораториуми върху плащанията по кредити, прилагани с оглед на кризата, предизвикана от COVID-19.  Мерките, предприети в банковия сектор ще продължат да действат и през 2021 г., уточняват от националната банка и подчертават, че решението е взето във връзка с повторната мощна вълна на пандемията от коронавирус.

Новият краен срок на мораториума е 31 март 2021 г. Банките следва да подсигурят необходимия им ресурс за евентуално бъдещо влошаване при плащането на кредитите, се посочва в становището на БНБ. Малко по-късно от Управителния съвет на Асоциацията на банките в България увериха, че е започнала работата по промените в изготвения и действащ до момента ред за отсрочване и те ще бъдат представени в най-кратки срокове.

До юни, в цяла Европа от мерките за отсрочване се възползваха притежатели на кредити на обща стойност 871 млрд. евро.

Без подобни указания, които ЕБО въведе първоначално през април, банките би трябвало да започнат автоматично провизиране за заемите, които не са изплатени 90 дни след техния падеж, което прави по-малко вероятно банките да продължават да отпускат заеми за икономиката, засегната от коронавируса.

Според новите указания на ЕБО, заемите, които преди това не са се възползвали от тази мярка за облекчаване, вече могат да се възползват и от препотвърдените насоки, но банковият орган заяви, че този път е въвел две "ограничения“, за да гарантира, че проблемните заеми се признават по някакъв начин от заемодателите.

Заемите могат да се възползват само от "погасителна ваканция" за общо девет месеца и банките трябва да представят планове за оценка на това дали кредитите, които подлежат на гратисен период, вероятно ще бъдат неизпълнени, заяви Европейският банков орган.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ