Правителствата в Европа взеха рекордно голям дълг през първото тримесечие

Правителствата в Европа взеха рекордно голям дълг през първото тримесечие

Правителствата в Европа взеха рекордно голям дълг през първото тримесечие

Правителствата в Европа са взели рекордно голям дълг през първото тримесечие на 2021 г., предаде Файненшъл таймс.

Всички облигационни емисии на страните от Еврозоната, включително и онези продадени чрез аукциони, възлизат на 373 млрд. евро, което е с 20% повече в сравнение със същия период на миналата година, сочат данни на ING.

Друг анализ – на платформата Refinitiv – показва, че сделките за синдикиране на правителствен дълг, които се ръководят от големите инвестиционни банки, възлизат общо на 150 млрд. долара за периода януари-март. Това е най-голямото ниво на този тип дълг, вземано в рамките на три месеца откакто се събира такава информация от 2000 г. насам.

Стабилният интерес от страна на инвеститорите на първичния пазар на правителствен дълг бе подкрепян от програмата за изкупуване на такива книжа на Европейската централна банка и разсея всички опасения, че страните ще се наложи да плащат по-висока цена за свежия кеш.

„Януари и февруари бяха най-натоварените месеци, които може би сме имали. Обемите бяха невероятни“, коментира Джейми Стърлинг, ръководител на отдела по държавни ценни книжа в BNP Paribas.

Нивото на правителствен дълг на страните в Еврозоната се повиши от 86% към БВП през март 2020 г. до 97%.

„Миналата година беше най-силната в сектора и имаше съмнения дали капиталовият пазар ще успее да поддържа това ниво при изключително малките спредове“, добави Стърлинг.

Но големият интерес на инвеститорите разсея всички страхове за сделките. Средната доходност по книжата за синдикиран заем бяха 0,75% през януари при 0,94% за първите три месеца на миналата година.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ