Ръстът на цените в Китай стимулира борсовите индекси

Икономика

Борсата в Шанхай отчете възходяща седмица, като нейният основен индекс Shanghai Composite (SSEC) регистрира седмично повишение от 1,5% до почти 3064, се казва в анализ на инвестиционен посредник „Капман” АД.

Най-висок дневен ръст за периода Китайската борса (Shanghai Stock Exchange - SSE) постигна в понеделник (10 октомври) – 1,45%, което е и най-голямото дневно покачване за последния месец. За изтичащата седмица Shanghai Stock Exchange (SSE) имаше дневен спад единствено в сряда (минус 0,22%).

В четвъртък и петък SSEC бавно вървеше нагоре с по 0,1%, въпреки оповестените нееднозначни икономически данни. Септемврийските данни за обема на вноса и износа на Китай на годишна база се оказаха както под предходните стойности, така и под предварителните очаквания – беше отчетен годишен спад на вноса с 1,9%, а свиването на износа спрямо септември миналата година е с впечатляващите 10%.  

В резултат на посоченото, положителното търговско салдо за септември, вместо леко увеличение (според прогнозата), регистрира осезаемо свиване с близо 20% до 42 млрд. юана. 

Публикуваните днес (14 октомври) икономически данни за Китай обаче бяха оптимистични. Увеличението на потребителските цени за септември - както на годишна (1,9%), така и на месечна база (0,7%) - надмина очакванията. А цените от производител през септември регистрираха макар и минимален годишен ръст от 0,1%, което се случва за пръв път от почти пет години.

Тези три показателя, и особено годишното изменение на потребителските цени, са показателни за настроенията на потребителите, отбелязват анализатори от „Капман“. В случая те са индикатор за оптимизъм за икономическото развитие на Китай и съответно за увеличение на индивидуалните доходи в страната.         

Ключови думи

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Велико Търново обяви бедствено положение заради поройни дъждове, реките в региона критично се повишават
Времето: Валежите продължава, по-обилни ще са в Западния и Централния Предбалкан
На фокус следващата седмица: Инфлация и лихви
Иновативни измервания разкриват тайната на устойчивата на земетресения Хеопсова пирамида
САЩ обмислят подновяване на ударите по Иран
Как най-добрите лидери се справят със страховете си?
На днешната дата, 23 май. Рождениците днес
Учител №1 в света идва в България: Андрия Зафираку е гост на галавечер „Хоризонти 2026“