Д-р Светлин Наков: AI няма да ни вземе хляба, а ще ни даде нови начини за растеж
AI технологиите навлизат все по-стабилно в различни аспекти от живота ни. Това неминуемо поражда колебания сред немалко служители и предприемачи дали има заплаха за работата и бизнеса им. Д-р Светлин Наков, идеолог и съосновател на SoftUni – една от най-големите образователни организации у нас, предлагащи съвременни, достъпни и практически насочени обучения в областта на софтуерното инженерство, QA, дигитален маркетинг и дизайн споделя експертната си позиция за това доколко са устойчиви дигиталните професии в ерата на AI и как специалистите в тази сфера могат да останат конкурентоспособни.
- С нарастващото навлизане на AI и автоматизирането на редица процеси, как смятате, че дигиталните професии ще се развият и адаптират, за да останат устойчиви в бъдеще?
- Дигиталните професии са двигател на технологичната революция и повсеместната дигитализация във всички човешки дейности. Затова те се радват на непрестанен растеж през последните 10-15 години. Светът има нужда от тях, за да върви напред и все още тази нужда не се е наситила. Все още търсенето на дигитални и технологични специалисти надминава предлагането и този тренд очаквам да продължи поне още десетилетие.
Аз очаквам възходът на дигиталните професии да продължи, защото дигитализацията подобрява живота на хората и подобрява всяка една човешка дейност, като например индустрия, бизнес, работа, забавления, здравеопазване, образование, енергетика, градска среда, транспорт, земеделие, хранителна индустрия, финансова индустрия, маркетинг, търговия, отбрана … не мога да ги изброя всичките. AI инструментите ще ускорят тази дигитализация. Те няма да вземат хляба на хората, а ще ги направят по-ефективни. Например: пак ще има нужда от юристи, но когато поискаш договор от адвоката си, ще го получиш на ден-два, а не след две седмици. Пак ще има нужда от маркетинг експерти, но те ще вършат повече работа за по-малко време.
AI няма да ни вземе хляба! AI ще ни даде нови и по-ефективни начини да си изкарваме хляба, с по-малко усилия и по-добре. Дигиталните професии са двигатели на тази технологична промяна и AI технологиите са част от тези дигитални професии, така че очаквам още по-силен растеж.
- Какви стъпки могат да предприемат дигиталните и IT специалисти, за да си гарантират, че техните умения ще останат подходящи и търсени в условията на бърза технологична промяна?
- Винаги давам един и същ съвет: инвестирайте в собственото си образование. Със сигурност, ако стоите на едно място и не искате да приемете новостите, ще сте в губеща позиция. Ще ви изпреварят по-адаптивните, които по-бързо възприемат новостите. Технологичните промени са неизбежни. Вместо IT и дигиталните специалисти да протестират срещу прогреса и да се опитват да го спрат, трябва да търсят ефективни начини как да го адаптират в професионалния си живот.
Важно е да не спират да учат, да търсят начини как да съчетаят удобствата, предоставяни от изкуствения интелект, с личностните си професионални качества, така че да се получи ефективна и полезна синергия между машина и човек. Ученето през целия живот е неизбежно, ако работите в технологичната сфера. Учете и се адаптирайте, пробвайте новите подходи и технологии, интегрирайте ги в работата и в живота си. Това е пътят напред.
- Какви са потенциалните рискове и възможности, които AI може да донесе по отношение устойчивостта на дигиталните и IT професии?
- Дигиталните професии са двигател на технологичния напредък във всички сфери на бизнеса и живота. Очаквам AI да се интегрира сред дигиталните професии, да вдигне производителността им и по този начин да ги направи още по-устойчиви. Проблем би имало само за тези, които не искат да се адаптират към естествения технологичен процес или го правят твърде бавно. Има ли адаптация и развитие в крак с новото, тогава възможностите са много повече от рисковете. Образованието е ключът към тази адаптация. И под образование нямам предвид само ходене по курсове и школи за обучение, а непрестанно пробване и разучаване на нови инструменти за повишаване на ефективността в работата и живота.
- Доколко е полезно в наши дни да сме запознати как работят AI технологиите, за да бъдем устойчиви на трудовия пазар?
- Скоро познаването на базови AI технологии от потребителска гледна точка ще стане неизбежно. Те ще бъдат внедрени навсякъде: в търсачките в Интернет, в телефоните, в социалните мрежи, в редакторите за документи (като MS Word), в софтуера за електронна поща и дигитална комуникация и сред всички дигитални инструменти, където могат да донесат ползи за потребителите. Неизбежно е. Имаме ли технология, която дава стойност, то тя ще бъде внедрена. Който не го направи, ще е губещ.
От експертна гледна точка, ние като ИТ и дигитални специалисти трябва да сме една крачка напред и не само да ползваме AI технологиите, които са достъпни за масовия потребител, но и да иновираме и да измисляме нови и нови приложения на AI в бизнеса и живота, да реализираме технологични подобрения в нашите работни процеси, да стартираме проекти и дори стартъп компании за прилагане на AI иновации и да консултираме бизнеса и обикновения потребител как да се възползва по най-креативния и най-продуктивния начин от AI напредъка. Затова работещите в технологичната индустрия трябва да следят AI по-отблизо, защото от тях се очаква да са по-запознати, по-знаещи, по-можещи, за да пренасят AI иновациите в живота и бизнеса на всички останали.
Ако погледнем техническата страна, в СофтУни от години преподаваме AI технологии за програмисти, какъвто е например професионалният модул по Artificial Intelligence, подходящ именно за хората, които искат не просто да работят с AI технологии, но и да създават такива. Планираме да предложим и AI обучения, насочeни към бизнеса.
- По какъв начин SoftUni допринася за устойчивостта на дигиталните професии в ерата на AI?
- SoftUni e иновативна обучителна организация и като такава следи отблизо развитието на технологичните професии и дигиталния свят. Ние сме първите, които реагираме, когато има промени в индустрията и адаптираме нашите обучения към новостите. Ние реагираме всеки път, когато пазарът на труда наложи промени към образованието, защото сме силно пазарно ориентирани. В СофтУни разчитаме на преподаватели-практици, които споделят ценен личен професионален опит с курсистите ни и неизменно са в крак с новите технологии и променящата се среда. Вярвам и че ще успеем да сме отново лидери и в AI трансформацията, която надгражда дигиталната трансформация във всички сфери на бизнеса и живота.
Затова във всяко от предлаганите в СофтУни образователни направления (софтуерно инженерство, QA, дигитален маркетинг и графичен дизайн) обученията са внимателно разработени, така че винаги да са в крак с технологичните промени и търсенията на трудовия пазар. Нашата мисия да е предоставяме качествено, достъпно и практически насочено образование, което дава професия и работа на хиляди млади хора.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.