Десет думи от професионалния жаргон, които превзеха работното пространство през 2023 година

Десет думи от професионалния жаргон, които превзеха работното пространство през 2023 година

Десет думи от професионалния жаргон, които превзеха работното пространство през 2023 година

Безпрецедентната работна среда през 2020 г. и 2021 г. заради пандемичните локдауни роди термина " Голямото напускане". След това на преден план излезе "Тихото напускане". През тази година, когато границата между социалните медии и работната култура се разми, а работната сила като цяло се ориентира предимно към разновидности на хибридни модели, се наложиха множество нови жаргони, които дефинират професионалната среда през 2023 г. BBC изброява десетте най-често срещани популярни думи и фрази в тази област.

"Lazy girl job"  

В края на май, тиктокерът Габриел Джъдж  възхваляваше достойнствата на Lazy girl job (б.р. работа за мързеливи момичета): дистанционна, добре платена, относително нисконатоварена роля. Основната предпоставка - работа, която дава възможност за здравословен набор от приоритети и баланс между професионалния и личния живот - намери масов отзвук.

От декември насам хаштагът #LazyGirlJob е събрал близо 40 милиона гледания в TikTok. И въпреки че терминът се озова сред "момичешките тенденции" на 2023 г., работещи от всички прослойки дадоха ясно да се разбере: работата на мързеливото момиче може би е по-правилно да се опише като просто добра работа, за всички.

"Summer of strikes" 

През февруари здравните работници в Обединеното кралство организираха най-голямата стачка в историята на Националната здравна служба (НЗС). Междувременно в САЩ над 300 000 американски работници в сферата на здравеопазването, развлеченията, автомобилостроенето и хотелиерството напуснаха работа само през първите осем месеца на 2023 г. Към 31 октомври в САЩ имаше 354 стачки, в които участваха приблизително 492 000 работници - най-големият брой организирани трудови протести от 2019 г. насам.

Макар и да не се ограничава строго до месеците на топлото време, тази акция бързо стана известна като Summer of strikes - (лятото на стачките), като някои проследяват произхода на термина до нареждането на президента на профсъюза на Amazon Крис Смолс за "горещо трудово лято". Акциите бяха изключително успешни и доведоха до безпрецедентни договори за работническите съюзи, включително Гилдията на американските писатели (WGA) и Обединените автомобилни работници (UAW).

"Authentic"

В края на ноември Merriam-Webster определи думата Authentic - (автентичен) за официална дума на годината. Базираното в САЩ издателство на справочници заяви, че тя е победила претенденти като "deepfake" и "dystopian". Определянето на думата на годината не е строго насочено към терминологията, свързана с работното място, но все пак желанието за автентичност в голяма степен е намерило място в професионалното ни ежедневие. 

Все по-често работниците изразяват своята индивидуалност, споделят преживяванията си с колегите, превръщат в норма проблемите, свързани с психичното здраве, и насърчават по-интимна - автентична - среда на работното място.

'Bare minimum Mondays'

Миналата година тиктокърът Мариса Джо Мейс предложи лек за "неделните страхове" - чувството на потиснатост ден преди да се върнете на работа след почивен уикенд. Вместо да се впускат с главата напред в задачите, Мейс предложи на работниците да възприемат Bare minimum Mondays (минималните понеделници), като третират първия ден от седмицата като постепенно връщане към работа. 

Популярността на този термин нарасна тази година, като до момента в TikTok са направени повече от три милиона търсения. Макар че може да има нещо общо с Jихото напускане, терминът отразява и едно ново настроение към работата, при което търсенето на хибридни модели на работа и стремежът към четиридневна работна седмица отразяват желанието на служителите за по-добър баланс между професионалния и личния живот.

"Coffee badging"

С връщането на властта на шефовете през 2023 г., на много от работещите им се наложи да бъдат на служебните си бюра поне няколко дни в седмицата. Но повечето от тях не искат да бъдат там - отношение, което доведе до появата на Coffee badging (бадж за кафе). Данните от проучване, проведено през юни от компанията за видеоконференции Owl Labs, показват, че около 58 % от хибридно работещите признават, че влизат в офиса, регистрират се със служебните си баджове, вземат сутрешното си кафе и си тръгват, за да работят от вкъщи през останалата част от деня.

Въпреки че политиките за връщане в офиса все повече надделяват, работниците ясно показват, че предпочитат гъвкавата схема на работа и безплатното кафе. 

"Hush trips"

Много от служителите, които са успели да запазят дистанционната форма на работа разстояние, предприемат  Hush trips ( тихи/тайни пътешествия) отново с идеята за максимален баланс между професионалния и личния живот. Тези тайни почивки включват работа от отдалечено място, без да информирате ръководителя или екипа си. Около 44% от работниците от поколението Z признават за тази практика, според проучване от август на ResumeBuilder.

Ключът към успешното тайно пътуване? Настройте фона зад гърба ви при онлайн срещи, така, че да скриете всички издайнически знаци като палми или шезлонги край басейна - казват участниците в проучването.

"The Big Stay" 

Според някои икономисти "Голямото напускане", което беше определящо за мобилността на работната сила през последните три години, е приключило. Сега данните сочат, че се наблюдава обратното явление The Big Stay (голямото оставане), при което хората се задържат на настоящите си работни места, заради опасенията, предизвикани от икономическата нестабилност и все по-конкурентния пазар на труда и опасенията от икономическа нестабилност.

И все пак тези, които остават на неподходящи за тях работни места, са неангажирани, по-малко продуктивни и по-често имат проблеми с психическото и физическото си здраве. Експертите казват, че ако работодателите искат да спрат "Тихото напускане", ще трябва активно да инвестират в удовлетвореността на персонала.

"Personality hire"

Опитните работодатели може да дават предимство на кандидатите за работа с позитивни и приятелски нагласи, но работната сила от поколението Z прави още една крачка напред, като се стича в TikTok, за да възхваляват предимствата на Personality hire (б.р. в свободен превод, наемане на личности)

Като свободна игра на думата "diversity hire" - общо взето пренебрежителен термин, който описва символичното наемане на работници от малцинствата - потребителите на социалните медии обикновено определят personality hire като човек, който компенсира липсата на професионална квалификация с подчертано оживено поведение. Видеоклиповете, в които се използва терминът, показват млади служители, които се смеят, разхождат се на работното място и питат "Какво има за обяд?" в разгара на работния ден, с ясното чувство, че работата се базира на различни настроения.

Въпреки че терминът изглежда лекомислен, в него има известна доза истина. В условията на дистанционна работа емоционално интелигентният служител може да насърчи комуникацията, което може да повиши производителността на екипите и да допринесе за усещането за социална връзка.

"Rolling recession"

Говорим за Rolling recession - рецесия с променлив темп на развитие, когато спадът засяга само определени сектори на икономиката в даден момент.

Например, въпреки че през първата половина на годината се говореше предимно за съкращения в технологичния сектор, други сектори, включително автомобилната и производствената започнаха да усещат болезнените удари на спадовете в дейността. В същото време секторите, в които традиционно преобладават жените, като образованието, медицинските сестри и хотелиерството, продължават да понасят основната тежест на загубите на работни места, до голяма степен без много шум.

Докато икономисти и политици работят за предотвратяване на загубата на работни места, продължаващата рецесия си остава особено трудна за определяне и допринася за общото състояние на несигурност.

#WorkTok

Много от изброените до тук термини имат поне една обща черта: те са възникнали или са се разпространили в #WorkTok - частта на TikTok, посветена на културата на работното място. 

Хаштагът има поне 2,3 милиарда показвания, които обхващат всичко - от живота на професионален сладкар до най-добрите практики в областта на човешките ресурси. Някои експерти казват, че възходът му е бил неизбежен, тъй като той е създал така необходимото място за разговори, които липсват на мнозина активно заети, особено на младите хора, в ерата на дистанционната работа.

Тъй като все повече стават и възрастните, които се информират от TikTok и тъй като се създават цели общности около нишови теми, включително работата, платформата вероятно е готова да предостави следващия набор от нови термини, определящи работното място през 2024 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ