Кои тенденции дефинираха пазара на труда през 2022 година и какво да очакваме през 2023?

Кои тенденции дефинираха пазара на труда през 2022 година и какво да очакваме през 2023?

Кои тенденции дефинираха пазара на труда през 2022 година и какво да очакваме през 2023?

2022-ра безспорно бе година на динамиката и пазарът на труда не остана незасегнат от тези високи темпове на промяна. Основните тенденции със силно влияние продължиха да бъдат недостиг на хора, заедно с дигитална трансформация на бизнеса и хибридни модели на работа – от офис и от разстояние. Всичко това спомогна също ролята на лидерите в организациите да стане още по-ключова, превръщайки ги в „спояващото“ звено за успешно ангажиране и задържане на екипите.

Недостигът на хора не е нова тема, а болезнен проблем, приет от всички като реалност, като през настоящата година тенденциите в тази посока продължават да се задълбочават. За да се справят с предизвикателствата от този тип, бизнесите следва да проявят гъвкавост и иновативна мисъл с инициативи в посока роботизацията, интермобилността на работната ръка и дигитализирането на процесите.

Дигиталният ренесанс, който изживява всеки сегмент на бизнеса, е очакван, но и същевременно задължаващ и предизвикателен. Въвеждането на дигитални инструменти за оптимизиране на работните процеси създава необходимост от обучения за придобиване на новите умения и повишаване на дигиталната грамотност, които да помогнат на служителите да се адаптират към новата работна среда. От друга страна, компаниите трябва стратегичски да работят за обезпечаване на бизнеса си посредством  дигитализация, заедно с вътрешни инициативи за изграждане на точните хора, които да управляват процесите, обвързани с нея. Това е от ключово значение за постепенната трансформация в новата работна реалност, която ще бъде неизменна част от работата на служителите и в бъдеще.

След дългия принудителен хоум офис, наложен от пандемичната ситуация през изминалите две години, сега хибридният модел на работа е на пиедестал в почти всички сектори на бизнеса с известни изключения, като производствения сектор например. Кандидатите очакват да имат възможност за работа от разстояние, а мобилността на бизнесите е факт във все повече организации. Тази тенденция допълнително се засилва от множеството възможности за търсещите работа, а също и от мобилността на кандидати дори от трети страни да започнат работа в България в ИТ и аутсорсинг секторите у нас.

В описаните динамични времена, ролята на ръководните звена в дадена организация става все по-отговорна, прозрачна и задължаваща. Все по-често се наблюдава явлението,  обвързано с очакване за максимално отворена комуникация от страна на лидерите към хората в екипите им. Вниманието към детайлите и диалогичност са основни фактори за успешен подход към хората и устойчивост на бизнеса.

Какво ни очаква през 2023 г.?

През следващата година очакваме тази интермобилност на бизнеса да продължи в няколко насоки, като работата от разстояние и вносът на работна ръка ще бъдат на дневен ред в редица бизнеси, които ще трябва да преодоляват границите на собствените си вътрешни процеси, да преоктриват нови системи, които да подсигуряват интегрирането на нови култури от други територии. Ще наблюдаваме консолидирането на компании с различни ценности и идеи, територии, виртуални среди и синхронизираето им в по-големи хибридни и гъвкави единици, които ще се  стремят към по-голямо разнообразие  на бизнеса и екипите си, както и свобода при вземането на решения.

Доверието в партньорствата, които създаваме, е ключов фактор и движеща сила в корпоративния бизнес. Във времена на кризи от всякакво социално и икономическо естество, индустрията все повече се нуждае не просто от подкрепа по дадено звено, но и от цялостен HR партньор. Динамичният свят, който ни заобикаля, галопиращите промени във възнагражденията, нуждата от увеличаване на оборотите, с които бизнесът работи, както и промените в множество функции и процеси, обуславят категоричната необходимост от консултантска експертиза за навременни ефективни действия от страна на компаниите.

Друга тенденция  за 2023 г. е преоткриване на начина на взаимодействие във виртуалната среда, където с множество иновативни инструменти за структуриране на процесите, разпределение на отговорностите и приоритетите, ще се наблюдава експоненциалното ускоряване на процеса по създаване и споделяне на съдържание, анализиране на информация, взимане на решения, изграждане на доверие от нов тип в екипите, поощряване на проактивността, самостоятелността, автентичността на отделните бизнес единици и членове в тях.

Психологическата сигурност се превроща в приоритет номер 1 на работното място и работодателите ще се грижат за откриване на тази ценност и характеристиките, които я дефинират в съответния бизнес.

През 2023 предстоят предизвикателства пред пазара на труда от всички изброени естества, като бизнесите по естествен начин следва да поддържат освен професионални, така и партньорски взаимоотношения, които да водят до успешни стратегии и решения.

Автори: Калоян Беличовски, оперативен мениджър за България, Manpower България, Иван Шербанов, оперативен мениджър Югоизточна Европа, Manpower България

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ