Лъвски скок в ИТ сферата: Историята на Андрей Симов и как програмата Jump2IT му помогна да си намери работа в една от най-големите светони компании 

Лъвски скок в ИТ сферата: Историята на Андрей Симов и как програмата Jump2IT му помогна да си намери работа в една от най-големите светони компании 

Глобалните тенденции показват, че все повече хора се насочват към специализирани платформи и програми, за да придобият техническите умения, необходими за роли в ИТ сектора. Според The Future of Jobs Report 2023 на Световния икономически форум, бизнесът усилено се фокусира върху преквалификацията в области като AI, Big Data и програмиране. ЕС пък си поставя за цел да увеличи броя на ИТ специалистите до 20 милиона до 2030 г. и стимулира преквалификацията с инициативи като European Year of Skills 2023. По последни данни на БАСКОМ през 2023 г. има нарастване на новооткритите работни места в него - над 8500. До края на 2025 година в България се очаква да бъдат разкрити над 14 000 работни места.  

Въпреки кризата и забавянето на растежа в технологичния сектор, той продължава да бъде привлекателен и остава сред най-предпочитаните за кариерно развитие.Това е и сред причните вече шест години програмата Jump2IT да допринася за неговото развитие, предоставяйки възможност за преквалификация на хора без никакъв опит в ИТ индустрията. 

Академията е ключов проект на Accenture Bulgaria, ITCE Bulgaria и Skills Assembly, който носи силен социален заряд – тя е безплатна (заплащат се само сертификационния изпит и административна такса) и не поставя никаква ограничения като възраст, стаж, предишна квалификация или образование. 

  Андрей Симов е един от първите участници в Jump2IТ, който след завършването на програмата поставя началото на нова успешна кариера. Вече 6 години Андрей работи в Amazon Alexa, където ръководи международни екипи в Румъния и Германия. Работата му е свързана с управление на качеството, оптимизация на процеси и успешното внедряване на проекти като Alexa Smart Properties и Alexa Automotive. Следвал е икономика на туризма първо в Университета за национално и световно стопанство в София и след това в Université libre de Bruxelles. Работил е в редица хотели и компании, като работата му неизменно е свързана с обслужване на клиенти преди да завърши програмата Jump2IT и да се насочи към ИТ индустрията.  

През 2018 г. завършваш Jump2IT и се преквалифицираш от финансист в QA. Шест години по-късно си мениджър в Amazon. Кои бяха най-големите предизвикателства в този преход и как ти помогна Jump2IT? 

Най-трудно ми беше да свикна с мисълта, че започвам кариерата си отначало на 34 години. Тук именно бе и ролята на програмата Jump2IT, която ми помогна да разбера, че опита ми в други сфери като финанси, обслужване на клиенти и туризъм, може и трябва да бъде използван. Технически бях по-слабо подготвен от много от колегите ми, които бяха на 20-23 години, но благодарение на програмата, знаех че т.нар soft skills, лидерски опит и любознателност компенсират това.  

Как се започва работа в компания от такъв ранг, когато тъкмо навлизаш в технологичния сектор? Колко време ти отне?  
 
Още по време на програмата Jump2IT започнах да кандидатствам по обяви. Имах доста впечатления от Amazon заради предишната ми работа и знаех каква е корпоративната им култура и ценности, затова бях склонен да направя известни компромиси спрямо финансовите ми нужди и квалификация. Знаех добре, че започвайки от ниско стъпало, бих добил повече опит и знания относно бизнеса, който се опитват да развият и това ще ми помогне да постигна личните ми цели. Това и до ден днешен е моето предимство спрямо други лидери в същата организация.  

Какви допълнителни квалификации трябваше да изкараш през тези шест години и как предишния ти опит ти помогна в развитието?  

За да поддържам постоянен темп на развитие, трябваше да изкарам няколко по-малки като обем вътрешни обучения като Scrum, LeanSixSigma и AI for Leaders. Имах късмета да попадна в компания, която не само инвестира в допълнителни знания, но и изисква това от служителите си. Със сигурност работата ми в туризма и прекия досег с хората в предишния ми опит спомогнаха много за встъпването ми в техническа длъжност, тъй като вече имах добре развити меки умения. Така наречените “soft skills” не само улесниха адаптацията ми, но и ми позволиха да изградя ефективна комуникация с екипи и клиенти, което е ключово в технологичната сфера. 

Какво е да работиш за един от най-големите онлайн търговци в световен мащаб? В какво се изразява твоята работа? 

Работя в организацията, която развива най-популярния виртуален асистент - Alexa. Amazon е изключително динамично развиваща се компания и промените в процесите, организацията и приоритетите са ежедневие. “Вчера” няма никакво значение, а днес е като „първи работен ден“. Аз ръководя три екипа в Румъния и Германия, които работят над интегрирането на Alexa в автомобилната индустрия, туризма и smart home устройства. 

Кога според е теб е най-подходящият момент човек да се преквалифицира? Какво би посъветвал завършващите Jump2IT, които искат успешна кариера в ИТ? 

Преквалификацията днес е по-лесна от всякога, стига да е налично желанието на човек да се впусне в нещо ново. Всеки човек с трудови навици, различен опит и любознателност може да го постигне, независимо дали е на 30 или 40 години. Бих посъветвал всеки един да се научи да се наслаждава на този процес, а “успехът” във формата на предложение за работа или повишение е просто потвърждение, че усилието си заслужава и е на правилен път. 

Ако трябва да сравниш един работен ден преди и един работен днес, каква ще е твоята равносметка? 

Равносметката би била, че пътят бе по-кратък отколкото предполагах и най-голямо удовлетворение ми носи факта, че вървя по него.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ