Обратно в офиса -борбата срещу дистанционната работа в света в цифри и факти

Обратно в офиса -борбата срещу дистанционната работа в света в цифри и факти

Тази седмица Amazon обяви, че от началото на 2025 г. всички служители в офиса ще бъдат задължени да идват в него пет дни в седмицата. Това е първата голяма технологична компания, която се отказва от работата от разстояние и от хибридния график, който я замени след пандемията, от съображения за ефективност.

В продължение на десетилетия стандартното работно време на офис служителите се определяше по формулата „8 часа, 5 дни в седмицата“. Сривът настъпи по време на пандемията от коронавируси, когато предприятията по целия свят бяха принудени спешно да прехвърлят хора на дистанционна работа и да променят работните процеси. Сега се наблюдава обратната тенденция: работодателите се стремят да върнат работещите в офисите.

Работодателите обясняват пълната или частична отмяна на дистанционната работа с желанието да подобрят взаимодействието между служителите, да повишат производителността и да подсигурят корпоративната култура.

Аргументите им в полза на връщането на работното място са:

  • Работа в екип;
  • корпоративна култура;
  • повишена производителност;
  • социализация;
  • контрол върху подчинените;
  • повишена креативност, иновации;
  • обучение, обмяна на опит;
  • технологии, киберсигурност.

В света се наблюдава ясна тенденция офисните служители да се връщат от дистанционна работа. В допълнение към двете полярни форми - изцяло дистанционна и офис - се появяват все повече хибридни форми.

През 2023 г. Amazon нареди на служителите на пълен работен ден да ходят в офиса поне три пъти седмично. Около 30 хил. недоволни подписаха колективно обръщение към ръководството, но то не помогна. Така през септември тази година се стигна и до решение за окончателно връщане в офиса от януари. Главният изпълнителен директор Анди Джеси обяснява това със „значителните предимства“ на съвместната работа: по-лесно е да се взаимодейства, да се учи, да се създават нови неща и да се прилагат. И това укрепва корпоративната култура.

Служителите, които не искат да се връщат в офиса, също имат своите аргументи - от това, че компаниите могат да спестят пари за офис пространство, до това, че те самите спестяват време и средства за такси, пътувания и обеди.

Аргументите срещу връщането в офиса са:

  • Загуба на време и пари за пътуване, хранене навън;
  • неудобен работен график;
  • ниво на шума;
  • липса на уединение;
  • проблеми с фокусирането;
  • неудобно работно място;
  • намалена производителност.

Statista.com изчислява, че в световен мащаб делът на служителите, които работят частично или изцяло от разстояние, е 28%. Той е разпределен неравномерно по отрасли. По-специално, той преобладава в ИТ специалностите и само малко надхвърля 10% в здравеопазването и хотелиерството.

Средно, по света през 2023 година от общия дял на дистанционно и хибридно работещите 67,8% са в ИТ сектора, 50,6% са в агенционните и консултантските услуги, 48,7 са в сектор "Финанси и застраховане", 40,9 са в "Наука и техника", 26,7 са в енергетика, жилищно-комуналните услуги и хотелиерството. 

Съществуват и разлики в отделните държави. Според проекта WFH Research работата от разстояние е най-разпространена в развитите англоезични страни - Великобритания, Канада, САЩ, Австралия и Нова Зеландия. За разлика от тях, в азиатските страни по-голямата част от служителите работят в офиси. 

По брой дни Канада е начело с 1,7 работни дни средно отдалечена работа, следвана от Великобритания - 1,5, САЩ - 1,4, Австралия - 1,3, Германия и Финландия с по 1 ден.

Проучванията показват още, че „хибридните работници“ предпочитат да са в офиса в средата на седмицата. По-често във вторник, по-рядко в петък.

Процентът на заетост на офисите през 2024 г. нараства в цял свят, отбелязват експертите на Sevills. Тук също има регионални специфики. В Азиатско-тихоокеанския регион основна роля играе консервативната корпоративна култура, а в Европа и Северна Америка - новите тенденции в офисния сектор. Компаниите там предпочитат да инвестират не в увеличаване на броя на работните места, а в адаптиране на помещенията към новите реалности. Еднообразните кабинети и отворените пространства, разделени с прегради, се заменят с различни хибридни форми с места за индивидуална и колективна работа, включително онлайн.

Вече е обичайно едно работно място да се предоставя на няколко служители, които идват по различно време или в различни дни. Често срещано е и резервирането на място за определен период от време (т.нар. хотелски станции). Самото понятие за работно място се разширява - някои хора се нуждаят само от гнездо за лаптоп. Служителите могат да работят на общи големи маси, на дивани и пейки, в зони за отдих.

Хората, които се връщат в офиса, най-често се оплакват от шум. Проучванията показват, че липсата или недостатъчното пространство за лични разговори и концентрирана работа е сред най-съществените проблеми. Някои съвременни офиси са отговорили на тези изисквания със специални затворени шумоизолирани кабинети.

В допълнение към общия шум, т.нар. цифров шум става все по-проблематичен. Той е еднакво обезпокоителен както в офиса, така и от разстояние. Според проучване на Unily почти всеки втори човек се разсейва от онлайн известия, често маловажни, поне веднъж на половин час. Системите за видеоконферентна връзка (44% от участниците в проучването), електронната поща (39%) и месинджърите (36%) особено повишават нивата на стрес.

Технологиите, замислени да опростят взаимодействието, имат обратен ефект. Възможността за поддържане на връзка 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата се превърна в толкова сериозен проблем, че някои страни го решават на държавно ниво. В десетки държави вече са въведени закони и разпоредби относно „правото на прекъсване на връзката“ (което ви позволява да игнорирате служебните обаждания и имейли след края на работното време).

Сред страните, които са въвели законодателно това право са: Франция, Италия, Испания, Чили, Мексико, Украйна, Словакия, Аржентина, Италия, Канада (провинция Онтарио), Португалия, Колумбия, Белгия, Гърция, Люксембург, Кипър, Австралия, Казахстан. Политическо решение в тази посока има във Филипините и Ирландия, а законодателна инициатива - в Нидерландия и Кения.

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ