10 въпроса за парите, които да си зададем
Ако следите тази рубрика в Мениджър Нюз, най-вероятно искате да подобрите уменията си в управлението на личните финанси и инвестициите. Има много начини за това, но едно от първите неща, които трябва да направим, е да си зададем правилните въпроси за парите. Колкото по-силни и качествени са те, толкова по-голяма яснота ще имаме за нашите цели и желания. В тази статия съм включил 10 от най-важните въпроси и какъв е техния смисъл.
1. „Какви са моите цели в живота?“ („Какво искам от живота?“)
Този въпрос звучи много философски, но ако отделим малко време, за да помислим върху него, ще имаме по-голяма яснота защо правим всички неща в живота си. „Аз нямам цели“ е измъкване. Щом се събуждаме сутрин и започваме да правим нещо, имаме желание да постигнем нещо. Може да е от „да оставим поколение“ до „искаме да променим света“. Ако не си отговорим на този въпрос, някой друг ще избере какви да са нашите цели и дали ще ги осъществим или не.
2. „Ако имах всички пари на света, какво щях да правя?“
Не бързайте да отговаряте. Ако имате напрегната работа, сигурно си мислите, че непрекъснато излежаване на някой тропически плаж с коктейл в ръка е добро решение, но колко време може да го правите? Дали всички тези пари не могат да се използват за нещо добро? Дали няма да сме ние тези, които ще помогнат на хиляди хора да живеят по-добър живот? Този въпрос е свързан с предишния и отговорът ни показва какви са истинските ни желания и цели. Ако повечето пари ще ни накарат да напуснем сегашната си работа, защо изобщо сме още на нея?
3. „Кои са най-големите ми страхове, свързани с моите финанси?“
Всеки от нас има такива страхове. Ако сме израснали в семейство с финансови проблеми и непрекъснати спорове, това ще ни е оставило белег и непрекъснато ще търсим сигурността, която могат да ни дадат парите. При други, страховете са свързани със загуби от инвестиции и те не искат да рискуват в никакъв случай. Ако не назовем тези вътрешни ограничения и не ги преодолеем, трудно ще постигнем финансов успех.
4. „Кои са най-големите ми грешки с парите досега?“
Действията ни в миналото не служат за непрекъснато оплакване и самосъжаление, а да ни научат на нещо. Ако досега не сме успявали да спестим и един лев или сме правили големи необмислени покупки, има причина за това. Добре е да я открием, а не да разказваме една и съща история, че „просто сме си такива и това е“. Миналото си е минало, грешките са си грешки, но днес е денят, в който имаме контрол над действията ни, а утре ще носим последиците от избора ни.
5. „Кои 3-ма души, които познавам (или следя) са постигнали това, което искам и аз?“
Преди да се откажем и да намерим хиляди причини защо нещо не става в България, да помислим за поне 3-ма българи, които са постигнали целите, към които се стремим и ние. Щом те се успели, можем и ние. А какви действия са предприели те, за да го направят? Със сигурност, ще открием общи черти и стъпки при тези успешни хора. Нека не гледаме събитията в техния живот, а процесът, през който са преминали.
6. „Колко важно е за мен да имам хубава кола, модерни дрехи и скъп телефон?“
Няма лошо да си купуваме скъпи вещи, но важният момент е кога го правим – дали когато сме в началото на пътя и те заемат основна част от нашите разходи или вече имаме голямо нетно богатство и много инвестиции, които ни носят високи доходи? В първия случай, просто искаме да изглеждаме богати, а не наистина да сме такива. Това е нормално в едно социално „стадо“, но това нашата цел ли е или искаме да впечатлим останалите? Какъв стандарт показваме, ако всичко ни е на кредит и сме на една заплата от фалита?
7. „Какво е отношението ми към спестяването?“
Не веднъж съм писал, че да заделим от текущите ни доходи е едно от най-трудните неща и повечето хора не го правят. Те живеят месец за месец и от заплата до заплата. Такова мислене е характерно за бедните хора и общества. При посещение на един замък в Англия се запознах със застаряващ лорд, който ми каза, че той мисли и инвестира не за след 20 години, не за децата си, не за внуците си, а как да пренесе и увеличи богатството си така, че то да стигне поне за няколко поколения напред. Разбира се, трябва да минат много години, за да започнем и ние в България да мислим така. Сега, дългосрочното ни финансово планиране е за не повече от година. Има и все повече хора, които спестяват част от дохода си за „златните си години“, за образование на децата си и дори за внуците си.
8. „Какво мисля за кредитите?“
Заемите са част от нашия живот и продукт, който се предлага от хиляди години. Важният въпрос за мен е дали използваме банковите кредити за текущи нужди, за дългосрочни инвестиции и дали изобщо може да си ги позволим. Няма никаква логика и разум в това да вземем заем за почивка или обзавеждане и след това над 50% от доходите ни да отиват всеки месец за вноската по кредита. Знам, че банките с радост ще ни отпуснат пари за всякакви нужди и желания, но нека се ограничим да теглим заеми само за покупката на истински активи, които ще ни носят пари, а не за бързо обезценяващи се вещи.
9. „Кой ще се погрижи за мен, когато вече няма да мога (или да искам) да работя?“
Общо взето, има два варианта – или сами да осигурим средства за старостта ни, или да разчитаме на някой друг да го направи, вместо нас. Не е нужно да гадаем какво ще се случи, ако изберем втория вариант. Ние всеки ден го виждаме по улиците – хора с ниски пенсии, които не могат да покрият дори първостепенните си нужди от храна, ток, парно, лекарства. За да сме малко по-спокойни за старините си, е добре да си направим личен пенсионен фонд, в който да отделяме част от нашите доходи и със силата на сложната лихва ще имаме добра сума някой ден.
10. „Как се защитавам от рисковете, които ни заобикалят?“
Освен въпросите, свързани с отношението към парите, нашите цели и начина ни на живот, нямаше да е пълен списъкът ни, ако нямаше и такъв за рисковете, които ни заобикалят. Въпреки че сме заобиколени от все по-умни машини, които правят живота ни по-безопасен, все още има много опасности. Те могат да причинят вреди на нас и на нашето имущество. Един от най-умните начини, за да преодолеем такива събития, е да се застраховаме. Има обаче, нещо още по-добро що се отнася до нашето здраве и дълголетие. И това е профилактиката и здравословния начин на живот. Знам, че всеки бърза за някъде и е под стрес, но има и по-важни неща, нали?
Това бяха моите топ 10 въпроса за парите, които е добре всеки да си зададе, независимо от положението, в което се намира. Искрените отговори на тях ще ни позволят да преминем на следващото ниво и да постигнем финансов успех.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.