3 истини за парите, които научих твърде късно
Занимавам се с финанси и икономика от над 23 години, но когато бях по-млад си мислех, че всичко ми е ясно и не се вслушвах особено в думите на хората, с които се срещах. С възрастта и опита осъзнах, че не е нужно сам да откривам колелото, а просто да използвам мъдростта на останалите. В тази статия ще ви представя 3 истини за парите, които ми се искаше да науча по-рано в живата си.
1. Парите са само средство, а не цел
Сигурен съм, че всеки от нас е чувал това и преди. Въпросът е дали го разбираме напълно и дали го прилагаме в нашия живот. Когато започвам да работя индивидуално с нов клиент, първият въпрос, който задавам е „Каква е твоята цел?“ („Какво искаш да постигнеш?“). Често чувам „готови“ отговори от сорта на „1 милион лева“, „да стана богат“ или „финансова свобода“. Интересното идва, когато задам следващия си въпрос: „Какво ще правиш, когато постигнеш целта си?“. По-малко от 1% са мислили върху това и могат да ми отговорят, без да се замислят. Останалите започват да търсят „правилния“ отговор и се спират на „ще пътувам повече“, „ще си почивам“ или „аз да ги имам, пък после ще му мисля“. Това показва само едно – повечето от нас приемат парите като цел, а не като средство. За да съм честен, е лесно да говориш как парите не са всичко, как не ти носят щастие и други подобни, когато ги имаш. Аз достигнах ниво на доходи и активи, които ми позволяват да живея добре и да не мисля дали ще имам пари, за да изкарам месеца или да избирам един продукт, само защото е по-евтин. Но не винаги е било така. Когато завърших средното си образование имах много знания за финансите в главата ми, но не прилагах нищо от тях и джобовете ми бяха празни. И така, през следващите близо 12 години моята цел беше да изкарвам повече пари, да спестявам част от тях, да ги инвестирам и така да имам още повече средства. Даже си бях поставил цел – да имам 1 милион лева до 10 години. Нещата се промениха, когато за първи път наистина чух въпроса „Какво ще правиш с тези пари?“ и тогава лъсна истината – не се бях замислял сериозно по темата. Можех да замажа положението и да кажа, че ще пътувам повече или „живея живота на мечтите си“, но нямаше да съм честен. Тази сума, сама по себе си, нямаше да ми донесе нищо. Нямаше да ме направи по-щастлив. Сигурно ще прозвучи преувеличено, но тази история промени живота ми. Сега, на първо място са истинските ми цели, а след това са парите, които ще ми трябват, за да ги постигна.2. Богатството се гради бавно
Знам, че всеки иска да стане богат бързо с еднократно събитие като печалба от лотарията, голяма сделка или ултра успешна инвестиция. Медиите непрекъснато ни показват подобни истории, но трябва да имаме предвид две неща. Първото е, че не знаем какво стои зад този „мигновен“ успех. Обикновено, това са дълги години на провали, непрекъсната работа и пълно себеотдаване, за да дойде един момент, в който някой страничен наблюдател си казва, че човекът е имал страшен късмет. Вторият аспект на тези истории е, че те са само малък процент от всички. Много хора, с които разговарям знаят, че Уорън Бъфет е направил няколко добри инвестиции и е станал един от най-богатите хора на света, но не осъзнават, че 99.9% от своето състояние той е натрупал след 55-годишна възраст. Преди това близо 40 години е градил основите на „бързия“ си успех.
Богатството се натрупва бавно и устойчиво. Започва със спестяването, защото независимо какви доходи получаваме, ако не заделяме част от тях, никога няма да постигнем финансов успех. След това, започваме да инвестираме заделените пари. Много ми се иска да ви кажа, че още в самото начало съм правил само успешни сделки, но това няма да е истина. Повечето ми инвестиции бяха губещи. Минаха години, докато обърна това съотношение и сега в 6 или 7 от 10 случая излизам на печалба от активите, в които съм вложил парите си. Ще развенчая и още един мит и той е, че инвестирането е секси и забавна дейност. Не е. Само във филмите за Уол Стрийт има непрекъснат екшън, „купувай“, „продавай“ и сделки за милиони, които се случват за секунди. В истинският свят, човек не рискува всичките си пари в една акция и не взема решение на база на слухове или емоции. Всяка инвестиция е добре премислена, анализирани са почти всички възможни сценарии за нейното развитие и предварително е определен начинът и моментът на излизане от нея. Добрият инвеститор може само да „пробва“ нещо, но сумата ще е малка. И така, ако търсите забавление и адреналин, по-добре скачайте с бънджи, а не си играйте с вашите пари.3. Парите обичат думата „НЕ“
Това беше голям шок за мен (дори по-голям от новината, че британски учени са открили, че никой не ни е длъжен). Как така? Дълго време вярвах, че трябва да казвам „ДА“ на всяка възможност, която се появи пред мен. Обажда ми се далечен познат и ми предлага „уникална възможност“ за МЛМ бизнес, казвам „ДА“ и година и половина се опитвам да изградя бизнес система, която ми носи пасивни доходи (не успях, но все пак научих доста неща). Инвестирал съм част от парите си в големи американски компании, но от инвестиционния посредник ми се обаждат и ми казват, че сега е моментът да прехвърля парите си в Азия, защото според техните експерти там ще е новият Клондайк. Казвам „ДА“ и губя пари.
Оказа се, че любимата дума на парите е „НЕ“. Когато казваме „НЕ“ на хилядите възможности и хората, които ни предлагат всякакви продукти за бързо забогатяване, ние казваме „ДА“ на нашата стратегия и се фокусираме върху нещата, които може да контролираме и разбираме как работят. Знам, че е много трудно да се отказва и всеки от нас има вроден страх да не изпусне нещо (даже си има съкращение FOMO - Fear Of Missing Out). За мен беше още по-трудно, защото от малък съм свикнал да съм любезен и да не отказвам на хората. Направих стотици безсмислени срещи, инвестирах в десетки неща (които не разбирах или бяха за мен), изгубих страшно много пари и време, за да слушам други хора и да казвам „ДА“. В свят пълен с възможности, най-доброто нещо, което може да направим е да се фокусираме върху важните за нас неща и да имаме търпението да ги постигнем. Всичко останало е данък „обществено мнение“, „да не се цепим от колектива“ и да следваме стадото. Това бяха 3 истина за парите, които научих по трудния начин и то след години трупане на опит и знания. Разбира се, това са неща, които важат за мен и мнозинството от хора, с които работя. За вас може да има други истини. Не спирайте да ги търсите, докато не ги откриете и животът ви ще се промени в положителна посока. Те ще ви донесат спокойствие и сигурност в днешния динамичен свят, както и ще ви помогнат да увеличите устойчиво богатството си.
Кои са вашите истини за парите?
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.