Дигитализацията - новото конкурентно предимство
Конференцията за софтуер .digicompLead си поставя за цел да представи ИТ решения на ключови за фирмите предизвикателства, споделя Радослав Вангелов, мениджър бизнес развитие в Balkan Services
- Господин Вангелов, на какъв етап от дигиталната си трансформация се намира българският бизнес?
- Нашият бизнес се опитва да следва световните тенденции в дигиталната трансформация. Все още обаче, има дълъг път, който голяма част от компаниите е необходимо да извървят. Тези, които са отворили бизнеса си към съседните държави или към глобалния пазар нямат голям избор и трябва да бъдат на конкурентно ниво. Това включва и необходимостта да бъдат технологично подсигурени, за да посрещнат нуждите на клиентите си, на собствените си бизнес процеси и да могат да са достатъчно гъвкави за бързи реакции на промени.
- Има ли български компании, които са световни примери за ефективно управление на бизнес процесите?
- Ще разделя въпроса на две - примери за ефективно управление и примери за ефективно управление, чрез софтуерни решения. Като отговор на първата част всички знаем за български фирми, които са намерили удачен за себе си начин за управление, който да им носи добри резултати на световния пазар. За ефективно управление чрез подходящи решения, базирано на дългогодишния си опит и наблюдения, смятам че все още има какво да се желае. Като цяло българският бизнес е млад, на не повече от 20 до 30 години, и това обуславя необходимостта да се извърви един процес по достигане на необходимия матуритет на компаниите в организационно и управленско отношение. А това неизменно води и до дигитална промяна. За наш късмет живеем във все по-динамичен и глобален свят и е много по-лесно да се черпи опит от по-напредналите пазарни икономики. От гледна точка на автоматизация и оптимизация на бизнес процесите все още има много неща за постигане. Като масов пример, който веднага мога да посоча, е процеса по планиране и бюджетиране в повечето фирми. Той все още е ръчен, базиран на Excel, отнема доста време и крие рискове от допускане на грешки.
- Кои са основните трудности, заради които се отлага или проваля дигиталната промяна на един бизнес?
- Ако трябва да отговоря в едно изречение това са бюджет, решителност, партньор и може би най-важното – дългосрочна ИТ стратегия, съобразена със стратегията на фирмата. ИТ не е обикновен разход за компанията, той е инвестиция, която им дава по-добър контрол, по-детайлна проследимост, възможност за вземане на бързи, точни и навременни управленски решения.
Когато тази инвестиция е съобразена с дългосрочните планове, е необходимо мениджмънта да стои изцяло зад нея и да не се отклонява от прилагането и ако е необходимо от налагането й. Другият важен елемент е да бъде намерен подходящ екип, който да помогне на организацията във внедряването и безпроблемното използване на технологичните инструменти.
- Как се роди идеята за конференцията за бизнес софтуер .digicompLead, която организирате на 23 октомври в Capital Fort, София и какви са вашите амбиции свързани със събитието?
- За последните няколко години наблюдавахме и анализирахме дигитализацията в световен мащаб и съчетахме тази информация с поведението на българските компании. Това, което смятаме за необходимо да предадем на фирмите е, че във всеки бизнес има множество предизвикателства и с помощта на ИТ те могат да бъдат преодолявани по-лесно. Независимо дали става въпрос за оптимизация на разходи, за намиране на нови пазарни ниши или просто за автоматизация, даваща различна скорост на компанията, смятам че може да бъде намерено удачно решение, което да донесе огромни ползи.
- Кой е фокусът на събитието и какви новости да очакват гостите?
- Основен фокус е как дигитализацията може да даде конкурентно предимство, как предизвикателствата могат да бъдат посрещнати и да се превърнат в актив за компаниите, а ползите да им предоставят възможност за ръст и експанзия.
Разпределили сме лекторите в две основни направления – експерти от международни софтуерни производители, които да разкажат за добри практики, базирани на световен и регионален опит, а така също и реални казуси на български компании, опериращи в международен мащаб, които са поели по цифровия път за управление на бизнеса си.
- Кои от световните тенденции в областта на бизнес приложенията, подпомагащи трансформацията и растежа на фирмите ще бъдат разгледани по време на срещата ви с бизнеса?
- Ще обърнем внимание на няколко основни неща: тенденцията за все по-активното навлизане на цялостни облачни платформи и решения за управление на бизнеса, повишения интерес на потребителите към специализирани решения за финансово управление (планиране, бюджетиране, консолидация), за управление на неструктурираните данни в организациите и необхванатите от стандартизирани решения бизнес процеси. И всичко това облечено и във възможности за извършване на необходимите анализи и репортинг, водещи до взимане на нужните за мениджмънта точни решения.
- Защо е важно да има подобна годишна конференция в България?
- За да е информиран бизнесът, че има ефективни решения за ежедневните и стратегическите предизвикателства, че има възможност да се положат основите за дългосрочно и печелившо управление, и разбира се, за да е в крак със световните тенденции за модерен мениджмънт във все по-динамичната икономическа среда.
Автор: Венцислав Савов
[[{"fid":"318144","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":355,"width":547,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.