Една грешка, която допускат дори опитни инвеститори

Една грешка, която допускат дори опитни инвеститори

Затаили ли сте дъх в очакване капиталовите пазари да се сринат? Ако е така, не сте единствените. Това изглежда логично, нали? Вече 8 години индексите и отделните акции бележат връх след връх. Има обаче нещо много по-страшно от спад на пазара, и това са нашите когнитивни заблуди. Една от тях е присъща дори на опитни инвеститори и може да ни донесе много загуби, ако не я преодолеем.

Ефект на диспозицията

Нека да помислим за нашия инвестиционен портфейл. Вероятно има няколко актива, които се представят много добре през последните години. Ако сме използвали метода на диверсификацията, сигурно има и такива, които не са чак толкова успешни или направо са ни донесли загуби. Мислили ли сте да продадете част от печелившите си позиции? В същото време, може би, искате да задържите още малко губещите, за да излязат те поне на нула? Това все някога ще се случи, нали? Просто трябва още малко търпение.

Този начин на мислене е познат в поведенческите финанси като ефект на диспозицията и означава точно това – тенденцията инвеститорите да продават печелившите си активи, а да задържат губещите. Първи забелязват и изследват този ефект Даниъл Канеман (нобелов лауреат) и Амос Тверски. Те доказват, че загубите на борсата, от имоти или други инвестиции, имат много по-голямо емоционално въздействие върху нас, отколкото същите по размер печалби.

Ако погледнем обективно нещата, е много по-вероятно движението в цените на дадени активи да продължи в същата посока, отколкото трендът да се обърне (техническите анализатори ще ме разберат). По тази логика, е по-добре да държим печелившите инвестиции по-дълго, а да продадем губещите по-скоро. Но ние не действаме рационално. В ежедневната битка между фактите и емоциите, ние често взимаме грешни решения. Причината е ясна – да избегнем болката от грешния избор, който сме направили. Когато държим една губеща инвестиция с надеждата, че тя ще стане добра отново, само удължаваме агонията. Въпреки че това не е невъзможно, шансът наистина е много, много малък.

Как да преодолеем този ефект

„Продавайте губещите инвестиции и пазете златните си кокошки!“. Ако беше толкова лесно, всички щяхме да го правим, нали? Това е все едно да ви кажа да не мислите за зебра. Ще го направите ли? Едва ли. Има все пак начини да излъжем мозъка ни и да притъпим болката от грешните решения.

Направете си инвестиционен план

Колко от вас имат такъм план, когато влагат парите си в определени активи? Не много, нали? Няма страшно, винаги имаме възможност да започнем да го правим. На първо място е добре да включим в него каква е целта, която искаме да постигнем. Дали е просто да се научим да инвестираме, да постигнем доходност от 25% за една година, или този актив да е нашият личен пенсионен фонд. Целта определя и времевата рамка – винаги може да я променим, но е добре да я заложим в плана, защото инструментите и стратегиите са различни. След като знаем целта и времето за постигането ѝ, е добре да изберем конкретните инвестиции, с които да я постигнем. Продължаваме със стратегията – тя ни е нужна, за да определим как ще стигнем до целта. Може да е по-активна, с по-често търгуване, или изцяло пасивна (Buy and hold). Ще купуваме инвестициите на части всеки месец, като осредняваме цената, или ще заложим на голяма сума в началото – въпроси, на които трябва да си отговорим в началото.

Дотук сме готови на 50% от плана. Умните инвеститори мислят за всички рискове по пътя, още преди „малкото камъче да обърне колата“. Те имат отговор на въпроса какво ще правят, ако инвестицията поевтинее с 15%, 20% или 30% (могат да изчакат, да продадат част или всичко, да вложат допълнителни суми или нещо друго). Професионалистите винаги държат една част от парите за инвестиции в брой, за да се включат при изгледи за добра печалба.

Следвайте плана

Това е най-трудната част. Всеки се мисли за най-умният инвеститор, който може да надхитри пазара и да постигне много по-висока доходност. Малцина успяват и за тях четем в икономическите издания (едните са гении, а другите са измамници), а мнозинството са губещи, защото не са имали или не са спазвали инвестиционния си план. Някъде по пътя са се изкушили да купят или продадат добри (според тях) активи, разчитайки на предположения, слухове и финансови анализатори (които губят парите на клиентите си, а не инвестират свои пари).

Знам, че е трудно и много от нас са нетърпеливи (включително и аз) да постигнат по-бързо целта си, но това е пътят към финансовите загуби. Инвестирането е най-вече психологическа игра, а не технически знания за компании, индекси или икономики. Знам, че само малка част от вас ще последват този съвет (да не се отклоняват от плана), но именно това ще определи добрите инвеститори от аматьорите, които го правят „за спорта“. За мен, успешната инвестиция е като успешния банков обир. Бихте ли влезли в първата банка с насочен пистолет към касиера, без да имате план?

Не гледай всеки ден инвестициите си

Това е все едно да ви кажа да не мислите за… Още ли си мислите за зебра? Същото е. Американският психолог Пол Андерсън е установил, че хората, които си гледат често портфейла, са склонни да търгуват много по-често и да губят повече от останалите. Това е нормално, защото медиите непрекъснато бълват новини с апокалиптичен оттенък. „Пазарът ще се срине“, „Акциите тръгват нагоре“, „Имотите бележат исторически връх“ и „Сега е моментът да си купим акции от компания X“ са само част от заглавията на икономическите (а и на масовите) медии. Това ни подтиква да действаме на момента и резултатът е само загуби. Освен да не гледате толкова често какво се случва с инвестициите ви, е добре да избирате и от къде да се информирате за случващото се на българските и световните пазари. Нека се доверяваме само на факти, а не на предположения, на изказвания, на съмнения и на прогнози на хора, които имат интерес от тази „новина“.

Вие как преодолявате ефектът на диспозицията?

Стойне Василев е независим финансов коуч, инвеститор и собственик на най-популярния сайт за лични финанси в България – SmartMoney.bg, както и председател на Управителния съвет на Българска асоциация на личните финансови консултанти (БАЛФК).

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ