Европейците "са между два огъня" в търговската война Китай-САЩ

Европейците са между два огъня в търговската война Китай-САЩ

Съгласни по основните искания, но не и с начина на постигането им, европейските компании в Китай страдат от търговската война, започната от Доналд Тръмп. Те са и по-малко оптимистични за еволюцията на азиатския гигант.

Сблъсъкът между Пекин и Вашингтон не води до предимства за европейските предприемачи, противно на това, което някои може да са се надявали в началото на миналата година. Това сочат резултатите от изследването на бизнесдоверието през годината, направено от Търговската камара на ЕС в Китай сред нейните членове.

"В момента напрежението в търговските отношения се възприема като допълнителен фактор за несигурност в бизнес климата", коментира Шарлот Рул, вицепрезидентка на Камарата, представяйки вчера изследването пред медиите.

"Според мнението на нашите членове напрежението в търговските отношения не носи нищо добро за бизнеса ни", допълва г-жа Рул, според която европейците са поставени "между два огъня".

Според анкетата, на която са отговорили 585 компании, търговският конфликт между двете водещи световни икономики е сред основните опасения на европейците в Китай (23%), след забавянето на темпа на нарастване на китайската икономика (45%), и на световната (27%) и увеличаването на разходите за труд в страната (23%).

Изследването е направено през януари, когато напрежението в транстихоокеанските търговски отношения бе отслабнало. То отново нарасна с пълна сила в началото на май с взаимното налагане на нови по-високи мита.

Само че още в началото на годината една четвърт от европейските компании, работещи в Китай, са заявили, че вече страдат от повишението на митата, наложено от Вашингтон върху китайски стоки.

Редица европейски компании произвеждат в Китай продукти, които след това изнасят по цял свят.

"Неприемливо"

Малък брой (6%) вече са се преместели, за да заобиколят американските санкции, или пък планират да го направят, изнасяйки се основно в Азия или в Европа.

И макар да изразяват съжаление за метода, прилаган от администрацията на Тръмп в кампанията й срещу Пекин, европейците казват, че споделят някои от недоволствата на Вашингтон.

"Въпросите, които са в дъното на търговската война, трябва да получат отговор, независимо дали става дума за достъп до пазара, административни блокажи, реформа на държавните компании или за принудителен трансфер на технологии", подчертава г-жа Рул.

По последния от изброените проблеми 20% анкетираните компании се оплакват, че биват принуждавани да прехвърлят технологии на китайски партньор, а това е двойно увеличение в сравнение с далите същия отговор преди две години (10%). За една четвърт от тези компании (24%) в момента се извършват такива трансфери.

Според г-жа Рул това е "неприемливо". "Властите казват, че няма трансфери на технология, но нашето проучване показва нещо различно".

На пресконференция министерството на външните работи, отхвърли тези обвинения чрез гласа на говорителя си Лу Кан.

Китай "няма национална политика, която да принуждава чуждестранните компании да прехвърлят своя технология", заяви той, припомняйки в същото време, че китайският парламент е забранил през март използването на "административни средства" с цел да бъдат получени чуждестранни технологии.

Също като администрацията на Тръмп, европейците се опасяват и от белите полета в защитата на интелектуалната собственост в Китай. Според проучването повече от половината (52%) от анкетираните компании определят като "неадекватни" юридическите регламенти в тази област.

"Китай не бива да се ограничава с декларацията, че сериозно се е захванал с реформите, той трябва да го покаже", отсече Якоб Гюнтер, координатор за политиката и комуникациите на Камарата.

Четиридесет и пет процента от компаниите посочват, че страдат от "неравноправно отношение" спрямо тях и техните китайски конкуренти. На прицел са държавните компании и субсидиите за тях.

Прекалено надзираван интернет

В голямото си мнозинство европейците обвиняват тези компании, че се възползват от облагодетелстващо ги отношение, 62% са на мнение, че те имат по-улеснен достъп до държавни договори.

На финала хоризонтът се заоблачава: само 45% от анкетираните компании казват, че са настроени оптимистично за перспективите за растеж в техния сектор през следващите две години. Преди една година такъв отговор са дали 62%.

Половината не очакват да има справедлива конкуренция през следващите пет години, нито пък и по-късно.

Според 53 % бизнесът е станал по-труден през изминалата година, спрямо 48% изразили такова мнение година по-рано.

"Неяснотата на правилата и регламента" е начело на пречките, изброени от европейските пазари на китайския пазар.

Трудностите при достъпа до интернет, който се следи изкъсо от комунистическия режим, е неблагоприятен фактор за 51% от анкетираните.

В същото време европейците признават все по-нарастващия технологически напредък на китайските си конкуренти: 34% са на мнение, че компаниите на азиатския гигант са по-иновативни от европейските, а преди две години такъв отговор са дали 23%.

Въпреки пречките Китай продължава да бъде една от трите първи световни дестинации за бъдещи инвестиции за 62% от компаниите, участвали в изследването. Този дял леко се е увеличел спрямо миналата година. А 56% от европейските компании планират да разширят дейностите си в страната тази година.

 

Патрик Баер, АФП / БТА

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ