Еврото постепенно губи позиции

Еврото постепенно губи позиции

Еврото постепенно губи позиции

Доларът продължава да бъде само наблюдател на събитията на световните пазари и на много динамичните цени на активите, въпреки че през август нямаше съществена промяна на статуквото. Това не се промени и през изминалата седмица, но щатският долар отчете покачване до най-високите си нива спрямо еврото за този месец и за последните две години.

Еврото поевтинява благодарение на по-добрата американска икономика и на капиталите към щатските активи, като това изключва изцяло фактора „страх“, който би довел до още по-силно покачване на долара. Такива притеснения за стабилността на пазарите липсват. Другият важен фактор е Brexit с новината за дългата ваканция на британския парламент, която ще допринесе до излизане на Великобритания без сделка.

Икономическите ефекти от това притесняват инвеститорите, но и тези страхове засега остават ограничени. Последната седмица на август не донесе съществени икономически новини и остана под знака на опитите за намаление на напрежението между САЩ и Китай по отношение на търговската война. Това започна с коментари на президента Тръмп, които имаха за цел да стопират разпродажбите на акции и да покажат, че ситуацията е под контрол. Това и стана, като еврото се търгуваше на равнището от 1.1040 долара в края на европейската сесия в петък или един цент по-ниско за седмицата.

Японската йена се представи значително по-добре от европейските. Засега поскъпването й среща сериозна съпротива, но показва, че в Азия валутата се възприема и като убежище от рисковете. Още повече, че китайският юан слезе до рекордно ниски равнища и не показва връщане на оптимизма за прекратяване на търговската война два дни преди влизане в сила на митата.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ