Има ли добри алтернативи на банковите депозити?

Има ли добри алтернативи на банковите депозити?

Към 30 юни 2019 година размерът на банковите депозити на домакинствата у нас нахвърля 53 милиарда лева и те продължават да растат с всеки изминал месец. При средна лихва от 0.2% банките изплащат 106 млн. лева годишно на вложителите. Ако инвестираме тези средства в друг инструмент с доходност от само 3%, ще получим с близо 1.5 милиарда лева повече. В тази статия ще разгледаме няколко алтернативи на банковите депозити и какви са техните плюсове и минуси.

Основните характеристики на депозитите в банките са лесния за разбиране и управление продукт, без такси за откриване и поддръжка и гарантирани до 196,000 лева при фалит на финансовата институция. Срещу това получаваме между 0.1% и 0.2% годишна доходност като на 1,000 лева това са 1-2 лева. Само за сравнение, инфлацията към юли 2019 година е близо 3%. С други думи, ние губим по близо 30 лева на година за всеки 1,000 лева банков депозит.

Ако решим да потърсим друг вариант за нашите спестявания, ето и с какви възможности разполагаме.

Взаимни фондове

Най-близката алтернатива на депозитите са нискорисковите взаимни фондове. Това са инвестиционни схеми, които акумулират средствата на голям брой дребни инвеститори и се влагат в инструменти с нисък риск като държавни ценни книжа, облигации и други. Обикновено, средногодишната чиста доходност на тези фондове е в рамките на 2-3%, но може и да е повече. Разбира се, не е изключено и понижаване на цената на закупените дялове и реализирането на загуба.

Въпреки че няма гаранция при взаимните фондове (освен при фалит на управляващото дружество), те инвестират само в сигурни инструменти и на практика максималната загуба, която могат да регистрират на годишна база е в рамките на няколко процента. Ликвидността е сходна с тази при депозитите и може да продадем дяловете си и да си вземем парите за 1-2 дни.

Входната такса тези фондове обикновено е между 0% и 1% и се начислява върху внесената сума. Има и годишната такса за управление, която се изчислява върху цялата инвестирана сума и е в рамките на 0.5% до 1.5%. Годишната доходност, която е посочена в информационните документи е чиста, т.е. без таксите и комисионните (ако пише, че е 3%, то това означава, че получаваме по 3 лева на всеки 100).

Плюсове (в сравнение с депозитите):

- По-висока доходност.

- По-голямо разнообразие.

Минуси:

- Не са гарантирани.

- По-високи такси.

- По-сложен и не толкова прозрачен продукт.

- Може да загубим част от главницата.

Продължава на следващите страници.

Инвестиционни недвижими имоти

Няма как в тази статия да минем без любимия актив на българите – имотите. Според изследване на Industry Watch около 27 милиарда лева от финансовото богатство на хората у нас е във вид на жилища и други недвижими имоти. Не случайно една част от депозитите във фалиралата КТБ не се върнаха в банковата система, а се инвестираха в имоти и това беше катализатора за сегашния ръст в цените на недвижимите имоти в България.

Трябва обаче да правим разлика между имота, в който живеем и този, който може да ни изкарва пари във вид на наем и капиталова печалба (ръста в цената му). За да придобием инвестиционен имот трябва да заделим немалко средства, особено в големите български градове. Пазарът на наеми също е фактор, с който трябва да се съобразим. В градове като Дупница, Търговище или Чирпан той е много малък и ще е по-трудно да намерим наематели. Топ локациите за инвестиции са София, Пловдив, Варна и Бургас, където има много хора, които живеят под наем и нямат възможност (или не искат) да си купят собствено жилище.

Доходността, която може да получим от недвижим имот в големите български градове е различна, но ако е над 6% на година в сегашната ситуация е добро начало. От нея трябва да платим данъците върху жилището и дохода от наем, да предвидим средства за ремонт и поправки, както и пари за поддръжка. Да не забравяме, че може да има месеци, в които не получаваме наем. Така реалната (нетна) доходност се намалява и става в рамките на 4% - 5%. Разбира се, тя може да бъде и доста по-висока или по-ниска, в зависимост от много фактори.

Въпреки че често се забравя, имотите носят още един вид доходи – капиталовите. За София и останалите големи български градове се очаква, че цените на жилищните имоти ще растат средно с около 4% на година. Така, заедно с дохода от наем, може да си осигурим нелоша чиста печалба от 8% - 9% на година. Ако използваме фирма за управление на имоти, трябва да предвидим и тяхната комисионна, като това ще намали нашия разполагаем доход.

Плюсове (в сравнение с депозитите):

- По-висока доходност.

- Защита от инфлация.

- Може да влияем върху доходността.

Минуси:

- По-висока сума за първоначална инвестиция.

- Доходите се облагат и не са гарантирани.

- Ниска ликвидност (може трудно да се продаде).

Структурирани базови депозити

Банките няма да се дадат лесно в битката за парите на българите и една от алтернативите на депозитите са също депозити, но структурирани. При тях главницата е гарантирана до 196,000 лева (както при стандартните банкови влогове) и също има лихва (която е по-ниска от тази по класическите). Разликата идва от „премията“ или „бонус лихвата“. Тя се определя от движението на цената на някакъв друг актив, като обикновено това е прозрачен борсов индекс. Например, ако направим депозит за 10,000 лева при гарантирана лихва от 0.05% и цената на актива се повиши с 6% за една година, ние ще получим лихва от 6.05% или общо 605 лева.

Тези продукти станаха възможни с промените в Закона за пазарите на финансови инструменти, които се базират на Регламент (ЕС) № 600/2014. При структурираните депозити има определени ограничения и особености, които ги отличават от обикновените банкови влогове. На първо място, това е срока и той често е фиксиран за 3,5 или повече години. Ако го нарушим, ще получим само минималната гарантирана лихва. Също така, при структурираните депозити много често има минимална сума, която може да е по-висока в сравнението със стандартните продукти.

Плюсове (в сравнение с класическите депозити):

- По-висока доходност.

Минуси:

- Фиксиран по-дълъг срок.

- По-висока минимална сума.

- Може да не получим бонус лихвата, ако доходността на основния актив е отрицателна.

Да се намери подходяща алтернатива на класическите банкови депозити не е лесна задача, но представените 3 възможности в тази статия са добро начало. Ако все още някой се надява, че лихвите по депозитите ще се върнат на нивата от преди няколко години и отново ще станат 7%-8%, ще го разочаровам. Политиката на централните банки по света е да държат лихвите ниски (дори отрицателни), за да стимулират тегленето на кредити и инвестициите в други активи, и тя ще продължи още дълго време.

За да се възползваме от по-високата доходност на алтернативните продукти, е добре да повишаваме непрекъснато финансовата ни грамотност и да се информираме непрекъснато за новите неща по отношение на личните ни финанси. За начало, не е нужно да извадим всичките си пари от банката и да ги инвестираме на друго място, а това може да стане с малки суми, които да увеличаваме заедно с нашия опит и увереност. Успех!

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ