Корекция на фондовите пазари
Американският пазар излезе от лятната летаргия, където се намираше от средата на юли до края на миналата седмица. Основният индекс S&P 500 се движеше в рамките на 1.5% през този период, докато изявлението на един от централните банкери не хвърли инвеститорите в паника.
Щатският пазар загуби над 2% за деня, като стана след приключването на европейската търговия и индексите на Стария континент реагираха едва в понеделник. За тях седмицата приключи с по-слабо намаление в диапазона на 1% .
Политиката на Европейската централна банка даде тон на борсите в Европа. Редовното заседание за определяне на лихвената политика не донесе нови стимули, както се надяваха инвеститорите. Книжата на банките обаче поскъпнаха, защото нулевите лихви са причината за загубите им. Ръстът им обаче е слаб и ситуацията на банковия пазар е далеч от позитивна промяна.
Щатските банки паднаха заедно с целия пазар в петък, въпреки че един от ръководителите на Федералния резерв застана твърдо зад предстоящо повишение на лихвите. Тази реакция по-скоро показва желанието на инвеститорите да изтеглят печалби в момент на несигурност след рекордния растеж през тази година.
Водещата корпоративна новина стана представянето на новия модел iPhone от Apple, което не въодушеви инвеститорите и акцията не реагира в сесиите преди и след него. Разпродажбите в петък не прескочиха и Apple, която загуби 2% и се нареди наравно с останалите технологични и потребителски компании.
Фактът, че почти всички щатски акции паднаха по еднакъв начин, е сигнал за началото на корекция. Ако се повтори търговията от август миналата година и от началото на тази година, предстои в рамките на седмица-две да наблюдаваме 10-15% поевтиняване на пазарите.
Новините не са толкова негативни, че да говорим за криза на пазара и корекцията засега изглежда добър вариант за инвестиране, след като паднат цените.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.