Корекцията на Уолстрийт все още е далеч от криза
Покачването на Уолстрийт в края на миналата седмица даде глътка въздух за притеснените инвеститори в САЩ след поредицата от силни разпродажби на акции. Щатският пазар преживя един от най-тежките си периоди за последните три години. Въпреки това, оптимизмът на пазарните играчи не е заличен и няма признаци на паника.
Индексите в САЩ са все още нагоре спрямо нивата си в началото на годината и това ограничава разпродажбите, породени от необходимостта да се поддържат маржин сделките.
За сравнение, борсите в Европа и Азия са значително по-ниско на годишна база, като огромната част от техния спад стана факт напоследък. Щатските инвеститори продължават да получават подкрепа от силните икономически новини и дори непреклонното мнение на централните банкери да повишават лихвите в страната се определя само като временна спирачка пред растежа на акциите.
Технологичният сектор се възстановяваше най-силно в края на седмицата, както може да се очаква, след като някои от водещите компании регистрираха силни корекции преди това. По-малките публични компании, обаче, отчитат по-големи загуби за акциите си. Такава тенденция е характерна за върха на икономическия и пазарния цикъл, когато техните резултати са засегнати повече от повишаването на лихвите.
Големите мултинационални компании се представят по-добре, въпреки че този път икономическите новини извън САЩ не са добри. Повишаването на доходността на облигациите до 3.25% за 10-годишните книжа стана искрата, която разпали продажбите на акции. Италианският дълг също разтревожи инвеститорите, след като политиците в страната се обявиха за повишаване на заемите и за стимулиране на растежа благодарение на тях.
Европейският съюз се противопоставя на увеличаването на бюджетния дефицит на Италия, която е най-много задлъжнялата страна в региона след Гърция. Това е причината за по-силния спад на италианските акции в сравнение с останалите индекси в Европа.
Ефектът от ръста на лихвите върху икономиката при значителната задлъжнялост в САЩ все още не се вижда. Строителството е изключение от тази тенденция, но потвърждава опасността от постепенно затихване на икономическия растеж.
Реакцията на президента Тръмп, който прехвърли вината за спада върху централните банкери, също показва рисковете от рецесия поради политически грешки в най-голямата световна икономика. Фалитът на търговската верига Sears не е свързан с последните събитията на пазарите, като не се очаква да предизвика допълнителни разпродажби на акции. Търговската война на Тръмп, обаче, продължава да тревожи инвеститорите с поредните закани за по-високи мита към Китай, където акциите вече една година са надолу.
Спадът от 4% за една седмица не е съществен, за да предизвика верига от разпродажби на акции, когато инвеститорите трябва да покриват маржин изискванията си. Той обаче е достатъчен, за да продължи да притиска надолу цените на акциите в близките седмици. Американските акции имат висока оценка в момента, но докато няма влошаване на икономиката в САЩ е спекулация да се очаква обръщане на пазара.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.