Корпоративните отчети отново подкрепиха Уолстрийт
Борсите по света спряха възхода си през миналата седмица в разгара на сезона на отчетите и на спекулациите за търговско споразумение между САЩ и Китай. Именно коментарите за преговорите доведоха до нулевия резултат на Уолстрийт за седмицата, която започна с разпродажби на акции.
Индексите в Европа се представиха по-добре, с изключение на британския FTSE 100, който остава под влиянието на объркания процес на Brexit и поредните доказателства от компаниите, че ще местят бизнеса си в ЕС или ще регистрират загуби от излизането на Великобритания. Големите банки вече прехвърлиха един трилион долара активи от Лондон към финансовите центрове в Европа, предимно в Германия.
Британската корабна компания P&O, която управлява фериботите през Ламанш, ще прехвърли плавателните съдове под флага на Кипър. Sony оповести също така, че премества главния си офис от Лондон в Амстердам. Дори застъпникът на Brexit, британският милиардер Джеймс Дайсън, ще прехвърли към Сингапур своята дейност, което още по-силно показва негативните ефекти от излизането от ЕС. Много компании също така дават знак, че ще имат сериозни затруднения дори и при сделка по Brexit. Британският индекс FTSE 100 падна с над 2%, докато останалите европейски индекси добавиха 1-2%.
Американският пазар също е заложник на политически процеси, каквото стана най-дългото спиране на работата на държавната администрация в САЩ. Загубите за икономиката се оценяват на няколко милиарда долара, което не е съществено на фона на големината й. Слабите данни за пазара на имоти, обаче, е по-показателен за събитията в страната, защото показват ефекта от лихвите върху потреблението и инвестициите.
Готовността на централните банкери да реагират при спад на икономиката беше потвърдена и от Европейската централна банка на последното й заседание. Президентът на ЕЦБ Марио Драги предупреди, че спадът в еврозоната става все по-дълбок и продължителен. Забавянето не остава незабелязано и това означава, че лихвите в еврозоната може да не бъдат повишавани през тази година.
Инвеститорите обръщат повече внимание на добрите новини през последните няколко седмици и търсят причини за покупката на акции. Корпоративните отчети носят позитивните новини на по-добрите печалби от прогнозите, но с намаление. През изминалата седмица се забелязваше забавянето на растежа на финансовите резултати.
Покачването на печалбите от 12% през четвъртото тримесечие е значително по-слабо от регистрирания 19% ръст през третото. Засега 67% от компаниите успяват да изкарат по-добри резултати от прогнозите, в сравнение с 80% през предходното тримесечие. Очакванията за първото тримесечие на 2019 г. са за нулев растеж на печалбите. Индексите може да се върнат към движението си надолу, когато приключи сезона на печалбите.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.