Левон Хампарцумян: За българина дали в джоба има евра, или левове, почти няма значение
Не бива да се създават свръхочаквания за приемането на еврото в България, тъй като левът е от много време във валутен борд с него, изтъкна днес пред БНТ банкерът Левон Хампарцумян.
"За българина дали в джоба има евра, или левове, почти няма никакво значение", посои той. По думите му влизането в еврозоната ще донесе стабилност и достъпност на средата в България, а ефект от приемането на европейската валута ще бъде усетен от „икономически активните“ хора.
Поставянето на дата за присъединяването на еврозоната е прибързано. Чакалнята за еврозоната е около две години, но има технически параметри, които могат да отнемат и повече време. Връщаме се в клуба на по-богатите и уредени държави, заяви банкерът Левон Хампарцумян.
Покачването на цените още при влизането в чакалнята за еврозоната Хампарцумян определи като спекулация.
"Ако нещо стане рязко по-евтино тук, ще идват да пазаруват тук - и обратно. Обикновено обаче нещата са балансирани. Наивно е да се очаква България скоро да достигне нивото на живот на Германия", изтъкна Хампарцумян. Това по думите му обаче не означава, че животът е „по-мизерен“.
"Дори да пораснем два или три пъти като икономика, никой няма да ни разглежда като потенциална заплаха за икономическото си бъдеще - с малки изключения", каза банкерът.
Евентуални „неблагополучия“ в отделна банка биха били по-лесно преодолими при влизането ни в еврозоната, заяви Хампарцумян. Според него случаят КТБ така или иначе не може да бъде повторен, дори днес.
"Това дава една увереност, че неблагополучия в една отделна институция ще бъдат по-рано засечени и по-рано предотвратени. Защото в случая КТБ имунната система на държавата във вид на различни служби като регулатора БНБ, ДАНС, финансово разузнаване, всякакви хора, които би трябвало да вдигнат ръка и да спрат това нещо, всъщност не са го направили по една или друга причина.
Трудно ми е да намеря съществени рискове при приемането на еврото", допълни Хампарцумян.
Лихвите може да бъдат относително по-ниски, подчерта Хампарцумян и обясни, че те зависят от устойчивостта на икономиката и „културата“ на националните държави, заради което и лихвите в ЕС са различни. Българите са предпазливи при кредитите и са по-малко задлъжнели от жителите на някои западни държави.
Възможно е да настъпи стагнация на световната икономика, но не може да се очаква катастрофа. „Онази криза няма как да се повтори вече, но следващата ще ни изненада“, заяви банкерът.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.