Макрон отива в Италия, търси примирие с Рим*

Макрон отива в Италия, търси примирие с Рим*

След едногодишно безпрецедентно напрежение между двете съюзнически страни Еманюел Макрон ще пристигне днес в Рим, за да рестартира френско-италианските отношения във връзка с идването на власт в Италия на ново коалиционно правителство, което не включва Матео Салвини, яростен критик на френския президент.

Френският държавен ръководител ще прекара в италианската столица едва няколко часа - колкото за разговор с колегата си Серджо Матарела и работен обяд с министър-председателя Джузепе Конте.

Но макар и кратко, посещението "има важно съдържателно и символично значение", твърди френската президентска канцелария.

Двете съседни страни се надяват визитата да сложи край на войната на думи, а дори и на обиди, водена през 14-те месеца, когато полуостровът бе управляван от коалицията между крайнодясната партия "Лига" и антисистемното Движение "Пет звезди" (ДПЗ).

"Визитата цели да обърнем страницата след една трудна глава и да покажем, че можем да започнем на чисто, загърбили миналите разногласия", изтъква Джампиеро Грамаля, експерт по европейските въпроси в римския Институт за международни отношения.

Според него италианците "безспорно ще оценят това, че именно френският президент идва на посещение в Рим" - знак, че "не таим лоши чувства".

Париж обръща също внимание, че визитата на Макрон е "показател за баланс" независимо от критиките на "Лигата" срещу новия кабинет, командван според нея от "Париж, Берлин и Брюксел".

Според офиса на френския президент обаче не бива да се приветства твърде много новата политическа конфигурация в Рим, за да не се "месим в италианските работи", а и доколкото ситуацията "все още е нестабилна".

Новото правителство на Конте, сформирано от Демократическата партия и Движение "Пет звезди", наистина е крехка конструкция и неяснотата нарасна още повече във вторник, когато бе обявено създаването на ново движение от бившия премиер Матео Ренци, "силния човек" на левицата.

Според канцеларията на Еманюел Макрон в Рим той няма да има срещи нито с Ренци, нито с лидера на ДПЗ Луиджи Ди Майо, станал външен министър.

"Общи решения"

А теми за дискусии с Конте няма да липсват - от дневния ред на Европа във връзка с новата Европейска комисия до Либия, като се премине през икономическите отношения.

Най-парливият двустранен въпрос обаче остават мигрантите - основната ябълка на раздора през последните месеци с оглед нападките на бившия италиански вътрешен министър Матео Салвини, заклеймил "арогантността" и "лицемерието" на Еманюел Макрон.

Встъпването в длъжност на новия кабинет донесе осезаемо разведряване - италианското правителство фактически отвори пристанищата на страната за спасителни кораби, оставяйки в събота да слязат на остров Лампедуза край Сицилия 82-ма мигранти от плавателния съд "Оушън вайкинг".

Доволен, Париж демонстрира оптимизъм и увереност, че може "да намери общи решения с Италия в близките седмици". Приоритет обаче остава изграждането на "трайно и стабилно решение" между европейските страни, по-специално за преразпределяне на мигрантите, пристигащи с кораби в Италия и Малта, заявява офисът на френския президент.

"Прозорец от възможности" за това се отваря според Париж на 1 ноември с идването на новата Европейска комисия, оглавявана от германката Урсула фон дер Лайен.

В очите на Еманюел Макрон посещението в Рим бележи следваканционното му връщане на европейската сцена, където го чака натоварена есен. И по-специално съвместно заседание на френското и германското правителство в присъствието на германския канцлер Ангела Меркел в Париж, което ще предшества следващата среща на върха на Европейския съюз на 17 и 18 октомври.

По време на своя обяд Конте и Макрон може да засегнат и деликатни икономически въпроси като партньорството между френската корабостроителница Ес Те Икс (STX) и италианската Финкантиери (Fincantieri) или несполучливия опит за сближаване между Фиат Крайслер (Fiat Chrysler) и Рено (Renault).

"Всъщност остават още редица проблеми", тъй като "Италия понася зле присъствието на френски капитали в италиански предприятия, които се превръщат във филиали на френските. Още повече че италианските компании срещат силна съпротива във Франция, щом пожелаят да сторят същото с обратен знак", подчертава експертът Джампиеро Грамаля. И дава по-конкретно за пример италианските групи Гучи (Gucci), Би Ене Еле (BNL) и Пармалат (Parmalat), минали под френски контрол.

Франк Йовен и Жером Риве от Франс прес / БТА

*Заглавието е на редакцията на "Мениджър Нюз"

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

NATO се готви за едновременен конфликт с Русия и Китай през следващите две години
Прашутистът, който скочи от стратосферата, загина при полет с парапланер
Словакия ще спре да блокира одобрението на 18-ия пакет от санкции на ЕС срещу Русия
На днешната дата, 18 юли. 188 години от рождението на Васил Левски
Спряха шести блок на АЕЦ "Козлодуй" за планиран ремонт
Бившата номер едно в световния тенис Мария Шарапова продава къщата си в САЩ за 25 милиона долара
Тръмп нареди на правосъдното министерство да предостави още документи по случая с Епстийн
Времето: Топло със силен вятър от запад-северозапад