Най-много депресии при малкия бизнес
- Академик Миланов, ако един човек работи много, непрекъснато е в стрес, преследва трудни, понякога непостижими задачи, по-податлив ли към психически заболявания?
- Прекаленото натоварване без адекватна почивка, особено когато се работи с много хора, води до стрес. Стресът сам за себе си не е негативно явление, ако не премине определени граници и води до дистрес. Тези граници са много индивидуални. Хроничният стрес или дистрес напоследък в пресата се нарича “синдром на изпепеляване”. Развиват се депресии и панически разстройства, които изключително много влошават качеството на живот на хората.
- В момента психически здрава ли е българската нация?
-Не може да се определя психичното здраве на една нация като цяло. Тя е сбор от индивиди, всеки със своите индивидуални предразположения към различни заболявания. Трябва да отбележа, че с истинските психични болести се занимават психиатрите, а аз като невролог имам поглед върху депресивните и панически разстройства, защото тези хора се страхуват да посещават психиатър и предпочитат да бъдат лекувани от невролог.
- Имате ли обяснения за агресията, която става твърде масова?
- Агресията се дължи на много фактори, но смятам че тя е свързана предимно с лошо финансово състояние, липса на перспективи и чувството за безнаказаност.
- Сред вашите пациенти има ли професионална група, която е най-многобройна.
- Хората от малкия и среден бизнес са подложени на голям стрес, свързан с тяхното финансово оцеляване. Мисля че те са най-многобройната група пациенти с депресии и панически разстройства. В тази застрашена група трябва да включим и висши служители в бизнеса или държавната администрация и лекарите.
- Напоследък се лансира една теза, че високо ефективните лидери стават преди 5 часа сутринта, работят по над 14 часа всеки ден и постигат страхотни резултати. Разумен ли е този начин на живот, какви рискове крие?
- Високо ефективни лидери са хората издръжливи на стрес. Дългият и натоварен работен ден без адекватна почивка и забавления не е подходящ за никого и в края на краищата води до изчерпване и “синдром на изпепеляване”.
-Как да живеем, за да сме със здрава психика, но и да сме успешни.
- Като редуваме работа с адекватна почивка, сън и забавления.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.