Очаквайте завръщане на слабия долар

Очаквайте завръщане на слабия долар

Продължавайте да продавате долари на фона на големите разходи, предвидени от администрацията на Джо Байдън. Това трябваше да бъде най-логичният подход в търговията през 2021 г. Парите, които трябва да бъдат отпечатани за финансирането на пакета от икономически стимули в САЩ ще окажат голям натиск върху долара, засилвайки пазарната динамика за поевтиняване на „зелените пари“, която се наблюдава месец март насам. Макар и малко по-късно от очакваното т. нар „Синя вълна“ (контрол на демократите върху двете камари на Конгреса, както и президентството) вече е факт. Защо тогава наскоро доларът поскъпна?

Шокът от щурма на сградата на Конгреса във Вашингтон от привърженици на Доналд Тръмп на 6 януари обърна тенденцията, пише Маркъс Ашуърд за Блумбърг.

Доларът винаги играе ролята на актив убежище по време на кризи, дори когато те са на територията на САЩ. Имайки това предвид, фондовите пазари продължават силното си представяне и достигат нови рекордни нива, игнорирайки политическите трусове.

Смесените сигнали от Федералният резерв на САЩ също играят роля. Късите позиции в долара бяха подложени на натиск, след като няколко членове на Федералния комитет за отворен пазар (FOMC) наскоро изразиха оптимизъм по отношение на икономическото възстановяване на САЩ. Тази тяхна позиция може да ги накара да гласуват в полза на намаляване на програмата за количествено облекчение(QE) по-късно тази година, което би бил пълен обрат в политиката на FOMC в сравнение с последното заседание на комитата от декември. Забавяне на печатането на пари от Фед също би подкрепило долара.

В случая обаче е важно да се вслушаме в думите на лидерите на Фед. Заместник-управителят на Федералния резерв Ричард Кларида наскоро каза, че не вижда причина за промяна на програмата  за изкупване на облигации за поне 120 млрд. долара месечно през тази година. Вчера председателят на Фед Джером Пауъл също изказва подкрепа за запазване на политиката на централната банка.

Действителността е, че предстоят още по-големи фискални разходи, които изискват пропорционално по-високи продажби на държавни облигации, с които те да бъдат финансирани. Пазарът ще трябва да погълне безпрецедентните 1,8 трлн. долара държавен дълг през 2021 г., смятат аналзиатори от JP Morgan Chase & Co. За целта печатницата на Фед ще трябва да работи на пълни обороти.

Междувременно инвеститорите алармират за нарастващата доходност по американските държани ценни книжа и за факта, че икономическите стимули могат да предизвикат инфлационен натиск. За момента Фед изглежда не се притеснява от инфлацията. Това обаче може да се промени, ако високата доходност накара инвеститорите да се оттеглят от фондовия пазар. Подобно развитие би накарало Фед да предприеме мерки за защита на финансовата стабилност, като очевидният инструмент за целта е увеличение на програмата за количествено облекчение.

След като администрацията на Байдън се установи и политическата ситуация във Вашингтон се нормализира, има предостатъчно причини да се вярва, че низходящата тенденция на долара ще се върне. В обръщение ще има много долар, а това със сигурност ще подкопае стойността на зелените пари.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ