Паузата на Федералния резерв върна растежа на Уолстрийт
Уолстрийт направи още една стъпка нагоре през изминалата седмица, която ще се запомни с първото отстъпление на Федералния резерв от политиката на намаляване на стимулите. Заседанието на централните банкери не доведе до промяна на лихвените нива, но те промениха съществено изявлението си след него. Председателят на банката Джером Пауъл също загатна, че Федералният резерв е готов да спре с повишаването на лихвата и с намалението на баланса. За целта ще се следи икономическото развитие в САЩ, като явно вече се приема факта, че няма да има увеличение на инфлацията.
Щатските индекси се покачиха след заседанието, което се възприема като капитулация на централните банкери пред Уолстрийт и пред критиките на президента Тръмп. Корекцията от 20% през ноември и декември беше предизвикана от упоритото покачване на лихвите, независимо от забавянето в световен мащаб и от негативните ефекти върху строителството. Растежът на Уолстрийт, базиран само на очакванията за задържане на баланса на централната банка и на ликвидността във финансовата сфера, не изглежда устойчив в дългосрочен период.
Корпоративните печалби, както е нормално по време на най-активната част от публикуването на отчетите, донесоха позитивни и негативни изненади за инвеститорите. Индустриални компании като General Electric и Boeing дадоха причина за покупки в сектора след негативните новини от Caterpillar. Най-предпазливи са компаниите, които разчитат повече на пазара в Китай за своите продажби.
Проблемите в Азия, обаче, остават на заден план. Фактът, че Apple сваля цените на своите модели на пазарите, където валутите са се обезцени и това се възприе много добре от инвеститорите. Акцията на компанията се покачи с над 5% през миналата седмица.
Корпоративните отчети като цяло остават позитивни и дори надхвърлят прогнозите на анализаторите, но с уговорката, че тези очаквания бяха ревизирани надолу. Корпоративните печалби са индикатор, който следва икономическото развитие и е нормално да се забавя растежа им. Оттук идва и големият проблем за Уолстрийт. Оценката на акциите няма да се подобрява с тези темпове, с които се очакваше преди няколко месеца. Поради това акциите ще изглеждат все по-скъпи през тази година, когато икономическите проблеми в глобален мащаб се пренесат върху печалбите. Само паузата на Федералния резерв няма да е достатъчна, за да доведе до осезаем растеж на акциите.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.