Плащането на газа в рубли е просто евфемизъм
България получи официално искането за разплащане в рубли на доставките на синьо гориво, съобщи вчера руското посолство у нас и публикува схема, която показва как точно ще става плащането. То ще се извършва през Газпромбанк, в която ще постъпват плащанията в чуждестранна валута, а тя ще ги конвертира в рубли и превежда към Газпром. С указа за плащане в рубли на доставките на газ от 31 март президентът Путин се опита да повиши изкуствено курса на валутата, след като я направи неизползваема за инвеститорите и спестителите с повишаване на лихвите, капиталов контрол и ограничения за покупка и продажба, пише в свой коментар Юлиан Войнов, икономист с диплома от The University of Manchester, хоноруван преподавател в СА “Д.А.Ценов” в Свищов.
Схемата е абсолютно същата, каквато беше описана в указа на Путин и важи за всички останали контрагенти. Следователно т.н. разплащане в рубли е просто евфемизъм, с който се завоалира фактът, че всъщност плащането е във валутата по договора, а трансферирането в рубли става служебно от Газпромбанк на аукцион на Руската фондова борса.
[[{"fid":"391668","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""},"link_text":false,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""}},"attributes":{"height":768,"width":1024,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]
Източник: Посолство на Руската федерация в България
С указа за плащане в рубли на доставките на газ от 31 март президентът Путин се опита да повиши изкуствено курса на валутата, след като я направи неизползваема за инвеститорите и спестителите с повишаване на лихвите, капиталов контрол и ограничения за покупка и продажба. Тези опити действително подпомогнаха рублата и обменният курс вече не следва финдаменталните промени в бизнес средата и се отдели от руската икономика, която се очаква вече да се свие с над 10% тази година поради наложените санкции
В опитите на Путин има логика. Множество изследвания показват, че цените на търгуваните стоки не се променят с промяната на валутния курс и чуждестранните купувачи плащат повече, когато обменният курс се увеличи. Според изследване на МВФ обаче, борсово търгуваните стоки се движат в синхрон с флуктуацията на долара, дори в случаите, когато нито една от страните не използва долара в двустранния им стокообмен.
Ето защо плащането в рубли за полезните изкопаеми, които Русия изнася, е безсмислено. Въпреки че газът е донякъде сегментиран пазар, Русия не е голям износител на диференцирани стоки с твърди цени (sticky prices). Вместо това тя е огромен износител на стоки, чиито цени се колебаят в реално време и се движат, за да компенсират промените в долара.
Така че този експеримент надали ще повлияе положително върху курса на рублата в дългосрочен план. Очаквано е с нормализирането на средата и отпадане на наложените мерки рублата да последва дългосрочния тренд на руската икономика, която ще отслабва все повече освен, ако няма някаква драстична промяна във водената политика.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.