Плащането на газа в рубли е просто евфемизъм

Manager News

България получи официално искането за разплащане в рубли на доставките на синьо гориво, съобщи вчера руското посолство у нас и публикува схема, която показва как точно ще става плащането. То ще се извършва през Газпромбанк, в която ще постъпват плащанията в чуждестранна валута, а тя ще ги конвертира в рубли и превежда към Газпром. С указа за плащане в рубли на доставките на газ от 31 март президентът Путин се опита да повиши изкуствено курса на валутата, след като я направи неизползваема за инвеститорите и спестителите с повишаване на лихвите, капиталов контрол и ограничения за покупка и продажба, пише в свой коментар Юлиан Войнов, икономист с диплома от The University of Manchester, хоноруван преподавател в СА “Д.А.Ценов” в Свищов.

Схемата е абсолютно същата, каквато беше описана в указа на Путин и важи за всички останали контрагенти. Следователно т.н. разплащане в рубли е просто евфемизъм, с който се завоалира фактът, че всъщност плащането е във валутата по договора, а трансферирането в рубли става служебно от Газпромбанк на аукцион на Руската фондова борса.

[[{"fid":"391668","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""},"link_text":false,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""}},"attributes":{"height":768,"width":1024,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

Източник: Посолство на Руската федерация в България

С указа за плащане в рубли на доставките на газ от 31 март президентът Путин се опита да повиши изкуствено курса на валутата, след като я направи неизползваема за инвеститорите и спестителите с повишаване на лихвите, капиталов контрол и ограничения за покупка и продажба. Тези опити действително подпомогнаха рублата и обменният курс вече не следва финдаменталните промени в бизнес средата и се отдели от руската икономика, която се очаква вече да се свие с над 10% тази година поради наложените санкции

В опитите на Путин има логика. Множество изследвания показват, че цените на търгуваните стоки не се променят с промяната на валутния курс и чуждестранните купувачи плащат повече, когато обменният курс се увеличи. Според изследване на МВФ обаче, борсово търгуваните стоки се движат в синхрон с флуктуацията на долара, дори в случаите, когато нито една от страните не използва долара в двустранния им стокообмен.

Ето защо плащането в рубли за полезните изкопаеми, които Русия изнася, е безсмислено. Въпреки че газът е донякъде сегментиран пазар, Русия не е голям износител на диференцирани стоки с твърди цени (sticky prices). Вместо това тя е огромен износител на стоки, чиито цени се колебаят в реално време и се движат, за да компенсират промените в долара.

Така че този експеримент надали ще повлияе положително върху курса на рублата в дългосрочен план. Очаквано е с нормализирането на средата и отпадане на наложените мерки рублата да последва дългосрочния тренд на руската икономика, която ще отслабва все повече освен, ако няма някаква драстична промяна във водената политика.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ