Политическата несигурност води до разумен оптимизъм

Политическата несигурност води до разумен оптимизъм

Политическата несигурност води до разумен оптимизъм

Трудно е да се правят прогнози за икономиката в ситуация на политическа нестабилност. Наблюденията ни от последните години са, че в такава обстановка и бизнесът и гражданите са много предпазливи по отношение на разходите си и крайно консервативни към инвестиции и поемане на рискове. Затова и очакваме първите няколко месеца от годината да са трудни по отношение на събираемостта на задължения – и гражданите и бизнесът предпочитат да бавят плащания, но да имат наличен кеш, който да посрещне потенциални трусове.

Все пак сме оптимисти за 2017 и считаме, че растежът, който генерира икономиката през изминалата година ще продължи, ако разбира се не се стига до политически крайности. Основна причина за оптимизма ни е подобряването на достъпа до кредитиране на българския бизнес. Oживлeниeтo в кредитирането ще се дължи както на по-ниските лихви, така и на успешно приключилите стрес тестове на банковата система през 2016, които дадоха увереност на местните банки да финансират повече и с по-гъвкави условия. Сериозен дял има инвестиционното кредитиране, което ще се отрази положително не само на обема, но и на конкурентоспособността на българските фирми. След световната финансова криза за дълъг период се наблюдаваше консервативност по отношение на инвестиционни програми, но тенденцията бе превъзмогната през 2016 г. и през 2017-та очакваме инвестиционното кредитиране да се засили.

Кредитите за крайни потребители, било то от банковия сектор или от небанкови финансови компании, също очакваме да нараснат. Това ще даде тласък на частното потребление, което е друг

стимул за бизнеса.

И все пак за развитието на бизнеса независимо от размера на компанията най-ключов е мениджмънтът. В България има значителен потенциал за предприемачество, мениджмънт от ново поколение и развитие на иновации – не случайно София се утвърждава през последните години като един от световните центрове за предприемачество и сме свидетели на редица примери на успешни стартъпи. Европейските проекти са важен инструмент за развитието на бизнеса, в момента текат и програми по иновации и се надяваме политическата несигурност да не е причина за забавяне на проекти или загуба на финансиране.

Риск, генериран отново от политическата несигурност, би бил забавяне на разплащания по държавни поръчки, поради по-бавното функциониране или направо парализиране на ресорните администрации. Това би подложило на сериозно изпитание ликвидността най-вече на строителния бранш, който традиционно държи високи експозиции към държавния сектор.

Най-голямото предизвикателство за бизнеса за 2017 г. все пак няма да бъдат възможностите за растеж и увеличаване на приходите, а набирането на качествени хора и задържането им в компаниите. Очакванията ни са трудностите в това отношение да са трайни. Младите хора, които сега излизат на пазара на труда, са крайно недостатъчни като брой, а практическата им подготовка е неадекватна на нуждите на бизнеса. Още по-трудно става, когато засегнем мотивацията им за работа, която понякога директно липсва. Така че, бизнес войните в следващите години ще се водят не за нови пазари, а за хора. Служителите, а не работодателите ще са в позиция да избират и ще спечелят компаниите, които ще поставят човека и отношението към него в центъра на бизнеса си. И тук отново стигаме до мениджмънта – без съвременен мениджмънт, който залага на ценности, отношение и това да даде смисъл в работата и живота на хората по начин, който да ги ангажира

трайно с компанията, няма да има развитие.

Перспективи за добри приходи и нарастване печалбите

С подобряването на финансовото състояние на бизнеса, логично компаниите ще се ориентират към реинвестиране на печалбите в разширяване на клиентската си база и бизнеса си. Съвсем естествено ще се увеличат експозициите към повече на брой клиенти. Тук трябва да отбележа някои скрити рискове, които не бива да остават пренебрегвани. Първият е търсенето на възможности за растеж да не доведе до

необосновано снижаване на критериите за подбор на клиенти или прекалено облекчаване на процедурите за проверка кредитоспособността на новите контрагенти. Друга заплаха може да дойде по линия на сроковете на отложено плащане. Търговският кредит все още е основен механизъм за повишаване на конкурентоспособността, така че в конкурентна среда вероятно отпусканите срокове за отложено плащане към бизнеса ще се увеличат. В същото време обаче прекалената толерантност в това отношение към клиентите, може да доведе до натрупване на значителни просрочия, които в даден момент стават трудни за управление и могат дори да застрашат съществуването на компанията. Мога да обобщя, че увеличаването на възможностите пред бизнеса е обвързано и с по-високи нива на междуфирмена задлъжнялост. Ето защо, нашият съвет за бизнеса е да се придържа към балансиран и разумен оптимизъм.  Апелираме компаниите да предприемат добре обмислени финансови рискове, да се възползват от експертизата на специалисти и да преценяват обективно възможностите си. Така 2017 ще им донесе всичко, което очакват.

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ