Сега е моментът за стратегията "Не дръж всички яйца в една кошница!"
Много хора са чували, че трябва да диферсифицират инвестициите си и да не държат „всички яйца в една кошница“, но не всички разбират истинското значение на тази стратегия и как да я приложат в личните си финанси. Когато има индикации за наближаващ спад в световната икономика (както сега), разпределението на риска придобива още по-голямо значение. В тази статия ще ви разкажа за диверсификацията, какви видове има и как я използвам аз, за да изградя моето инвестиционно портфолио.
Какво е и какво не е диверсификация?
Диверсификацията е стратегия за управление на риска, при която в портфейла от инвестиции се включват различни видове активи. За баща на този метод се счита Хари Марковиц и неговата модерна теория на портфейла, публикувана през 1952 година. Целта на разпределението на инвестициите е да се редуцира риска и да се намалят евентуалните загуби. При тази стратегия т.нар. специфичен риск за всеки актив (акции на отделна компании, например) на практика се свежда до минимум.
За да следваме тази стратегия, трябва да изберем в нашия портфейл достатъчно на брой некорелирани (без връзка помежду си) инвестиции и така ще намалим общия риск. Разбира се, това на практика не е много лесно, защото светът става все по-глобален и проблемите на един пазар могат да се пренесат към останалите. Добре е да знаем, че диверсификацията ще ни донесе по-малка доходност при бичи пазар (възходящ) от фокусираното инвестиране само в един или няколко актива.
Също така, не е достатъчно да имаме голям брой инвестиции, за да разпределим риска. Както и при други стратегии, качеството е по-важно от количеството. Ако вложим спестяванията си само в американски акции на големи компании, например, то разпределението на риска няма да е много голямо и сътресенията на пазара могат да засегнат всичките ни позиции. Подобен ефект имаше при хората, които бяха инвестирали в акции на британски компании (пряко и през фондове) след обявяването на резултатите на референдума за напускане на ЕС. Избирането на случаен принцип на голям брой активи с равен дял се нарича „наивна диверсификация“ и с нея не се постигат добри резултати.
Има няколко основни типа разпределение на риска:
Диверсификация по класове активи
Това е най-често срещаното разпределение в инвестиционния портфейл. Въпреки че много от пазарите са свързани и има глобални тенденции, има различни класове активи, в които може да инвестираме. Примери за това са акции на компании, облигации, депозити, кредити, инвестиционни стоки, имоти и много други. Старото разбиране беше, че е достатъчно да имаш само акции и облигации в портфейла си, за да направиш добра диверсификация, но нещата много се промениха през последните години и сега се търсят нови активи като Р2Р, ETF-и, крипто валути и други.
Географска диверсификация
За разлика от преди години, сега в България имаме достъп до инвестиции в почти целия свят – от САЩ и Канада, през Азия до Европа. Всеки регион си има своя специфика и път на развитие. Разпределението на активите ни по географски признак ще ограничи загубите ни, ако дадена страна или група от държави имат някакви икономически трудности. Такъв е примерът с една наша съседка Турция. Ако сме инвестирали всичките си пари в нейната икономика, спестяванията ни щяха да се стопят доста бързо. Подобни проблеми имаше (и най-вероятно ще продължава да ги има) Великобритания след Брекзит.
Диверсификация по икономически сектори
След като сме избрали класовете активи и регионите, където да инвестираме, е добре да помислим и за различните икономически сектори, в които да вложим парите си. Технологичните компании са лидери по доходност пред последните 20-30 години, но те регистрират най-голям спад по време на икономическа криза. За да имаме балансиран портфейл, е добре да помислим и за други браншове като фармация, финанси, енергия, потребителски стоки, добивна промишленост, производство, машиностроене и други. Разбира се, не трябва да забравяме и секторите на бъдещето като използване на биометрични данни, биотехнологии, пътувания в космоса и т.н.Диверсификация по големина на компаниите (за акции)
Пазарната капитализация на компаниите, в които инвестираме, също е добър критерии за разпределение на риска. По правило, малките и средните компании са по-гъвкави и ръста в цените на техните акции е по-голям по време на бичи пазар в сравнение със т.нар. „сини чипове“ (големи компании, които обикновено са лидери в техните индустрии). По време на спад обаче, малките играчи са доста по-нестабилни и не показват добри резултати. Ако искаме да инвестираме предимно в големи компании, борсово търгувани фондове върху S&P500, NASDAQ, DJI, Euro Stoxx 50 и други подобни индекси са добър вариант.
Диверсификация на отделни инвестиции
Две еднакви по големина компании, опериращи в един и същи сектор, могат да се представят различно и едната да е печеливша, а другата губеща. Това налага да изберем поне няколко инвестиции от даден клас активи, ако искаме да намалим риска. Хари Марковиц, за когото споменах в началото на статията, прави изследване през 1950 година, в което доказва, че добавянето на акции в едно портфолио, намалява значително риска, въпреки, че индивидуалните акции са с еднакъв риск. След това има и други подобни изследвания, които стигат до подобни резултати.
Кога да използваме диверсификация на активите?
Ако искаме да получим висока доходност и може да отделим за това достатъчно време и усилия, по-добре да използваме концентрацията на активи като стратегия. Също така, по време на растящ пазар, диверсификацията ще ни донесе по-лоши резултати от влагането на пари в няколко конкретни инвестиции. Разпределението на риска е подходящо за инвеститори, които търсят по-пасивни доходи и доходност, близка до пазарната. Също така, по време на спад или криза в икономиката, тази стратегия е подходяща. За да работи тя, много важно условие е да следваме дисциплиниран подход, а не да вземаме емоционални решения, водени от страх или алчност.
Това бяха начините за разпределение на риска и кога да използваме диверсификация при изграждането на нашето инвестиционно портфолио. За моето съм избрал микс от отделни акции, взаимни фондове, ETF-и, имоти, злато, Р2Р и дялове от бизнеси. Основната част са извън България, главно в САЩ, Европа, Азия, както и в развиващите се пазари, а секторите са главно технологии, онлайн търговия, облачни услуги, финанси и други. Компаниите, в които инвестирам са предимно с голяма пазарна капитализация и съвсем малък процент са малките и средни фирми. Като изключим бизнесите, тази диверсификация, ми носи средно около 13.5% на година. Имам и инвестиции, при които съм избрал концентрацията като основна стратегия, но там резултатите са от +120% до – 50%.
А вие какъв вид диверсификация използвате и какви резултати постигате?
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.