Спестете тези 5 тревоги за празниците

Спестете тези 5 тревоги за празниците

Предстоящите Коледни и Новогодишна празници са чакани от малки и големи (от търговците, също). Освен приятни емоции, те могат да донесат и доста стресови моменти за нас и нашите лични финанси. В стремежа си да се подготвим по най-добрия начин за тези празници, ние често забравяме нашите основни ценности и се представяме за такива, каквито не сме през останалата част от годината. В тази статия съм събрал 5-те основни ментални настройки, които могат да развалят доброто ни настроение в края на годината.

1. Да не се изложим пред …близките и приятелите ни

„Да не се изложим пред чужденците“ е една от най-вредните български фрази, която е определила живота на немалко хора у нас. Тя означава, че може и да нямаме възможностите на останалите, но трябва да изглеждаме на тяхното ниво. Това важи с особена сила за празниците. Хората се надпреварват да купуват все по-скъпи подаръци всяка година с надеждата, за да не изостават от техните приятели и познати.

В част от фирмите, в които съм работил, имаше традиция да се разменят подаръци за Коледа. Въпреки че имаше определена максимална сума, никой не я спазваше. Всеки искаше да „изпъкне“ и купуваше най-скъпото нещо, което може да си позволи. Интересното беше, че мениджърите с най-високите заплати получаваха доста луксозни подаръци от хора с много по-ниски възнаграждения.

В тази игра на „кой е по-по-най“ никой не печели. Летвата се вдига все по-високо всяка година и се харчат огромни суми, за да купуваме все по-скъпи подаръци, които често събират прах в някой шкаф. Забравяме, че празниците не са състезание. По-скъпият подарък не означава, че обичаме или ценим повече човека, на когото го подаряваме. Ако цената на някаква вещ е определяща за нашите взаимоотношения, то това е бизнес, а не приятелство.

2. Да потърсим перфектния…

Много често попадаме в капана на тази умствена нагласа. През целия декември ни заливат непрекъснато реклами за „перфектния подарък“ и ние започваме да мислим, че такъв наистина съществува. Всеки от нас започва да си мисли, че щом го намери, това означава, че наистина много обича или цени получателя. Ами, ако не намерим точния подарък? Това ще е пълен провал и нашия близък ще се разочарова. А ние не искаме това, нали?

Много често, не осъзнаваме, че тази умствена настройка е дълбоко закодирана в нашето подсъзнание. За да не говоря „по принцип“, ще ви споделя моя личен опит. Дълги години търсенето на „перфектни“ подаръци ми отнемаше много време. Колкото по-близък ми е човека, на когото ще подарявам, толкова повече усилия и време влагах в намирането на точния подарък.

С времето разбрах, че основното, което се цени е личното отношение, защото никой не може да разбере какво точно иска другия (често и той не знае). Да разбереш какво харесва нашия близък, какво го вдъхновява, да прекараш малко време с него (това е най-хубавият подарък за нашите родители, баби и дядовци) и да вложиш старание в детайлите (като хубава опаковка и панделка) е безценно.3. Поддаваме се на маркетингови трикове

Краят на годината е вълшебно време. Всичко е украсено празнично. Хората са по-усмихнати и по-щедри. Също така, декември е най-силният месец за повечето бизнеси. Те правят всичко възможно, за да създадат уникална атмосфера, която да ни подтиква да купуваме повече. От всякъде чуваме коледни песни, които от малки свързваме с получаването на подаръци. Рекламите са пълни с усмихнати хора, които са се събрали около една трапеза, близо до камина, а зад кадър се чуват думи като „светлина“, „топлина“, „близост“, „любов“, „грижа“ и други.

Тази идилична картина натиска нашите „бутони“. При мен, най-силните катализатори да купувам са миризмите и музиката. Ако помириша домашно направена баница, печена тиква или нещо друго, което свързвам с празниците, парите сами излизат от портфейла ми. С коледните песни е същото. Аз ги свързвам с радост и подаръци. Как да не зарадвам дъщеря ни Кари с една кукла?

Всичко това е чудесно, но притъпява нашия разум и личните ни финанси са подложени на огромен натиск. Няма да се учудите, че през месец януари повечето хора излизат на минус и броят левчетата до следващата заплата. Някои от тях дори прибягват до кредити, за да могат да посрещнат разходите си в началото на годината. За да не се стига до тази мрачна картина, нека предварително заделим пари за празници и да спазваме този бюджет. Не е трудно, но се иска малко повече воля. Сигурен съм, че всеки от вас я притежава.

4. Забравяме за другите възможности

Искрено се учудвам на хора, които ми казват, че получават ниски заплати, едвам свързват двата края, нямат никаква възможност да спестяват, но посрещат празниците с отрупана с ядене и пиене трапеза, и подаряват скъпи подаръци на деца и внуци. Сигурен съм, че вече някой ме апострофира: „Защо ги съдиш? Само тази радост им е останала. Да стоят на празна маса ли?“.

Няма лошо човек да се поотпусне (каква хубава българска дума) за празниците и да ги посрещне подобаващо. Моята препоръка е да не забравяме, че животът ще продължи и след това. Ще дойдат сметки за парно, а банката ще си иска вноската по кредита. Ако си направим малко по-добре сметката, може да се окаже, че ако спестим 200-300 лева, те може да ни спестят (или изкарат) хиляди в бъдеще. Нека не го забравяме.

5. По празниците харчим различно

През 11 месеца от годината пазаруваме разумно и със списък в ръка. Възмущаваме се, че цената на хляба е скочила с 20 стотинки, а на горивата с 30 стотинки. Сто лева ни се струват прекалено много за застраховка на жилището, а нови гуми за колата са някакъв ненужен лукс. Тогава идва декември и мозъкът ни излиза в отпуск до края на годината. Започваме да приемаме цените на стоките просто като някакви цифри.

Когато публикувах на стената си в една социална мрежа възмущението си, че на Черния Петък една плачеща кукла с редовна цена от 60 лева се предлага за близо 400 лева, хората ме обвиниха, че саботирам празника. Аз не виждам логика цяла година да живееш от заплата до заплата, но да дадеш 1,000 лева за посрещане на Нова Година в ресторант, или 99.99 лева за хитова играчка. Парите нямат различна стойност през декември. Сто лева са си сто лева.

Това бяха 5 нагласи на ума, които могат да помрачат празниците ни. Може и да съм краен за някои неща, но идеята ми е да помислите внимателно, преди да се отдадете на коледното си настроение и да започнете да харчите като за последно. Освен на емоциите си, се доверявайте поне малко и на разума си. Няма да съжалявате.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ