Тръмп и процедурата по импийчмънт засенчват избора на кандидат-президент на демократите

Тръмп и процедурата по импийчмънт засенчват избора на кандидат-президент на демократите

Джо Байдън е застрашен от украинския скандал, Бърни Сандърс получи инфаркт, а Елизабет Уорън е във възход. Но за тези обрати в надпреварата за кандидат-президентската номинация на демократите в САЩ не се шуми много, защото медиите са съсредоточени върху разследването за импийчмънт на Доналд Тръмп.

Вече почти три седмици разследванията на парламентаристите демократи за започване на процедура за импийчмънт срещу президента републиканец доминират в електронните медии.

До такава степен, че затъмняват дори надпреварата за кандидат-президент на демократите и то точно преди събитие, което може да отбележи ключов момент в кампанията: предвиденият за утре вечер дебат между 12 кандидати, всеки от които мечтае да бъде този, който ще се изправи срещу Доналд Тръмп на президентските избори през ноември 2020 г.

В желанието си да убедят избирателите, по-малко от четири месеца преди първото гласуване на първичните избори, се очаква претендентите за кандидатурата на демократите в продължение на три часа да обсъждат широк кръг теми, от здравеопазването до климата, като се премине през икономиката и оръжията.

Но политическото бъдеще на републиканеца Доналд Тръмп е това, върху което в момента се фокусира вниманието.

"Разследването във връзка с процедурата по имипийчмънт до голяма степен доминира в новините и ще видим дали демократите ще успеят да извлекат полза от това", анализира Мичъл Макини, преподавател по политически комуникации в университета в Мисури.

След като дълго време категорично беше начело на надпреварата сред демократите, бившият американски вицепрезидент Джо Байдън ке оказа въвлечен в украинската афера.

Всъщност името му постоянно е цитирано в материалите за скандала, защото в основата на скандала стои един въпрос: до каква степен американският президент е оказвал натиск върху украинския си колега да търси компрометираща информация за. . . Джо Байдън.

Доналд Тръмп отсече, че неговият телефонен разговор е бил "чудесен", като същевременно обвини без доказателства бившата дясна ръка на Барак Обама и сина му Хънтър Байдън, че са "корумпирани".

Джо Байдън би могъл да обърне нещата в своя полза, смята Макини, ако успее да убеди избирателите, че с това си искане Доналд Тръмп на практика е признал, че той е този, който най-много се бои от него.

"Байдън трябва да демонстрира своята настъпателност и способността си да се възползва от факта, че Доналд Тръмп го напада пряко", обяснява преподавателят за АФП.

След първите дни, в които по-скоро стоеше настрана, ветеранът на американската политика изглежда сега избира тази стратегия.

Твърдейки, че Тръмп е "предал" САЩ, в сряда Джо Байдън за пръв път призова да се открие процедура по импийчмънт срещу американския президент.

Възрастта е проблем

От друга страна, изминаха вече няколко месеца, откакто 70-годишната сенаторка Елизабет Уорън призова за такава процедура.

Бившата преподавателка по право в Харвард се изкачи това лято нагоре в допитванията, догонвайки Джо Байдън и достигайки техническо равенство с него в допитванията, проведени от "РиълКлиърПолитикс" (RealClearPolitics).

Пощадена в първите три дебата, прогресивната сенаторка би могла този път да стане мишена на нейните съперници от Демократическата партия, които искат да спрат възхода й.

Кандидатите за президентската номинация на демократите биха могли да вземат на мушка и Джо Байдън. Дори само аргументът, че синът му е приел да стане член на борда на директорите на голяма украинска газова компания, докато баща му е бил вицепрезидент, мирише на конфликт на интереси. . . И рискува да осигури боеприпаси на Доналд Тръмп в евентуален кандидат-президентски дебат.

Сагата с импийчмънта вече разтърсва предизборната кампания и кандидатите се опитват да преформулират посланията си.

"От политическа гледна точка това е сложен въпрос", беше признал Бърни Сандърс на 24 септември, когато в Конгреса бе обявено, че започва разследване за процедура по лишаване от правомощия.

Седмица по-късно 78-годишният Сандърс получи инфаркт.

След излизането си от болница той призна в началото на миналата седмица, че трябва да намали броя на (многобройните си) предизборни срещи. Преди в четвъртък да излезе с по-борбено послание: Чувствам се много добре и ще проведем енергична кампания", както заяви по Си Ен Ен.

Този епизод насочи вниманието на медиите към възрастта не само на Сандърс, но и на Джо Байдън, който идния месец ще навърши 77 години.

Бърни Сандърс "трябва да убеди избирателите, че не е извън надпреварата", смята Макини.

Ако не му се получи, а "Уорън успее да консолидира (подкрепата си) в прогресивното крило, можем да видим как възходът й продължава, задминавайки по-отчетливо Джо Байдън.

 

Майкъл Матес от Франс прес / БТА

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ