Тръмп отново стресира пазарите
Страховете от глобална рецесия вече обхващат пазарите по света и засилиха движението надолу на индексите. Причината без съмнение е новият етап в търговската война на Тръмп, който отново наложи мита на Мексико. Този път целта е да се ограничи нелегалната имиграция, като Тръмп явно счита, че по този начин ще накара мексиканските власти да спрат преминаването на границата.
Новината повлия негативно на индексите в САЩ, които затвориха с близо 3% намаление за кратката изминала седмица. Половината от този спад се формира веднага след новината за митата срещу Мексико, което допълнително натежа върху инвеститорите. Щатският пазар се опитваше през седмицата да формира някакво дъно и да се оттласне от спада. Това трябваше да сложи край на първия етап от корекцията на борсата и да даде един опит за покачване, който да направи целия процес по-предсказуем и без паника сред инвеститорите.
Пазарите, разбира се, рядко са предсказуеми и все още не е късно да има такъв опит за възстановяване. Големите инвеститори, обаче, залагат все по-уверено на сценария за предстояща рецесия в глобален мащаб. Златото се покачи в края на миналата седмица по тази причина. До скоро цената му почти не реагираше на разпродажбите на акции и притесненията на инвеститорите се виждаха само в покупките на облигации.
Сега пазарът на дългови ценни книжа отчита 100% шанс за понижаване на лихвите в САЩ през септември и дори 50% вероятност да стане още на следващото заседание. Покупките на облигации и на злато не бяха единственият сигнал за притеснение, когато става дума за акциите. Петролът поевтиня силно до 53 долара за барел от щатския сорт. Корелацията на суровината с пазара на акции е много силна, като това е знак за предстоящо засилване на разпродажбите. През тази седмица има важни икономически новини за САЩ, които включват индикаторите за пазара на труда и предсказващите бъдещото развитие данни за бизнес климата.
Европейските индекси също тръгнаха надолу, като към притесненията за глобална рецесия трябва да се прибавят и негативните ефекти от Brexit и италианския бюджет.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.