Трябва да имаш смелостта да отстояваш мнението си, дори и първоначално да губиш от това.

Трябва да имаш смелостта да отстояваш мнението си, дори и първоначално да губиш от това.

Интервю с Рени Йорданова и Валя Йорданова, учредители и съдружници в АФА

 

- Какъв беше моментът, в който се роди идеята за създаване на ваша собствена фирма? Как разбрахте, че това е моментът?

РЕНИ ЙОРДАНОВА: Това беше време на предизвикателства и на кардинални промени във всички сфери на живота, включително и в областта на счетоводството. Прокрадваха се и идеи за възстановяване на една съвършено непозната по това време професия в България - одиторската. Звучеше примамливо, в съзвучие с желанието ни да създадем нещо свое. Нещо, което ще ни даде възможност да реализираме в практиката натрупаните знания, идеи и виждания, които преди това години наред само сме обсъждали, мечтали, спорили. Може би имаше и доза

женска интуиция, че моментът е настъпил.

- Кои ваши качества и умения съпътстваха увереността ви?

ВАЛЯ ЙОРДАНОВА: Вероятно амбицията да създаваш, да градиш, допълнени с любовта към това, което правиш. Не по-малко важни бяха доверието и синхронът помежду ни, общите мечти, професионализмът, решението да изберем общ път - те ни дадоха сили да поемем предизвикателството и риска да основем фирма в сферата на счетоводството, одита и бизнес консултирането.

- Какво в бизнес културата на вашата компания я прави успешна в толкова конкурентна среда?

РЕНИ ЙОРДАНОВА: Смятаме, че е маниерът на работа. За целия екип на фирмата качеството е на първо място, затова изпипваме работата до последния детайл, въпреки че често това ни струва много, защото е свързано с допълнително натоварване. Второто е всеотдайност и искрена грижа към клиента. Ние вярваме, че бизнесът и човещината вървят ръка за ръка. Трето, трябва да имаш смелостта да отстояваш мнението си, дори и първоначално да губиш от това. А тази смелост е свързана с четвъртото - да останеш верен на себе си и почтен към хората, с които и за които работиш.

- Имате 25-годишна история - към кои от повратните за фирмата моменти имате специално отношение, кои са моментите, оставили най-голяма поука у вас, която следвате и до днес?

ВАЛЯ ЙОРДАНОВА: Ние свързваме нашата професионална кариера, себе си и историята на АФА с тези 25 години промени в счетоводството и счетоводната професия, с налагането на одиторската

професия в България.

Това бяха едни различни години, с много ентусиазъм и вяра, че правим толкова съществена промяна, която ще доближи нашия свят до един друг стопански свят, който искахме да изградим и в страната ни. Времето на участието ни в преводите на български език и налагането в практиката на международните счетоводни и одиторски стандарти.

Пътят ни е свързан и с процеса на преструктурирането на икономиката в България. Участвали сме експертно в едни от най-големите приватизационни сделки, придобивания и реорганизации, направени както от български, така и от големи международни инвеститори.

Една наша професионална любов - това са банките. АФА е свързана с всички фази на развитие на този сектор за последните 25 години - от създаването на малките търговски банки, последващото консолидиране, подготовката и самата приватизация, след това преструктуриране, сега AQR-ите.

Съдбата ни срещна и с големите одиторски фирми. Това е среща за цял живот. Те ни дадоха огромен шанс да познаем професията отвътре, с изисквания за високи стандарти, прилагане на добри практики и задълбочено познание.

- Променя ли се отношението ви към работохолизма през годините? Има ли лични моменти или компромиси, които може да го пропукат?

РЕНИ ЙОРДАНОВА: Ние не бихме го нарекли работохолизъм. За нас е отдаденост, вътрешно убеждение и отношение към работата. Това е и чувството, което ни помага да не загубим вътрешния си баланс "работа-личен живот". За това много ни помагат натрупаният опит, поуките от срещите ни с толкова много и различни хора.

- Какви са новите предизвикателства в сектора, в който оперира АФА?

ВАЛЯ ЙОРДАНОВА: Много са. Днес одиторският и консултантският пазар са много различни спрямо 1991 г. Нови са изискванията и регулацията в резултат на одит реформата в България. Също така и технологията, необходимостта от нови знания, интернационализирането на бизнеса, все още изоставащата в страната стопанска среда спрямо наложеното законодателство и практиката. Проблем е и отливът на млади хора от професията.

- Как според вас повече жени на ръководни постове ще променят бизнес средата, културата на правене на бизнес?

РЕНИ ЙОРДАНОВА: Жените мениджъри са не по-малко решителни, можещи и амбициозни. Същевременно те внасят една мекота и емоционалност, налагат нова етика и подход на общуване чрез своята интуиция, със склонността си към детайла, личното знание и грижата към другите. Затова в нашия бранш жените са повече и остават по-дълго, виждайки в него кариерния си път.

Предимството им е, че те имат сетива да гледат на живота и в малкото, и в голямото и да улавят много рано техния смисъл.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ