Уолстрийт на кръстопът в края на лятото
Технологичният сектор изостана от представянето на американския пазар за първи път от дълго време насам. Това дори хвърля сянка върху индексите в краткосрочен план, тъй като технологичните акции бяха водещият фактор зад растежа на Уолстрийт през лятото. Те успяха да компенсират слабостта на някои сектори през изминалите три месеца, като енергетиката и индустрията.
Спадът на технологичните акции обхвана силно растящите до скоро Netflix, Alphabet и производителите на чипове Nvidia, Intel, Micron и Applied Materials. Последните две компании дори бяха сред най-силно поевтинелите дружества в основния индекс S&P 500 с по 8-9% намаление за седмицата. Те разочароваха с резултатите си за миналото тримесечие и предсказват влошаване до края на годината. По-големите акции като Nvidia и Intel отчетоха по-ниски загуби за седмицата, но също усещат отдръпването на инвеститорите. Петролният сектор отбеляза по-голям спад в цените на акциите, въпреки че петролът не поевтиня през седмицата. Реакцията на инвеститорите се дължеше на изненадващото увеличение на запасите на петрол в САЩ в седмичния доклад. Разминаването на акциите с цената на петрола е свързано с установения вече баланс в световен мащаб. Инвеститорите по-скоро отчитат вътрешни фактори за американския пазар, като големите запаси и затруднението с транспорта на добития петрол, отколкото да се влияят от глобалния баланс.
Индексът S&P 500 приключи миналата седмица с 1% покачване и е близо до историческите си рекорди. Август се оказва сравнително спокоен месец, но вече има признаци, че пазарът губи импулса си за покачване. Като например вече споменатото обръщане на посоката на технологичните акции. Водещите индустриални компании като Boeing и Caterpillar също не успяват да продължат с поскъпването на акциите си въпреки оптимизма на инвеститорите. Преговорите на САЩ с Китай за уреждане на търговските спорове успяха да върнат оптимизма на инвеститорите за кратко през миналата седмица, но засега не бива да се очакват положителни новини от това. Фондовият пазар се нуждае от новина, която да му даде подкрепа през следващите месеци. Например, пауза в повишаването на лихвите или коренна промяна в политиката на Тръмп по отношение на митата, които едва ли ще се случат. В противен случай, за инвеститорите остават икономическите рискове и високите цени на някои водещи акции, като разпродажбите ще се ускорят при първата негативна новина за пазарите.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.