Уолстрийт остава под натиск
Европейските борси успяха да отчетат една положителна седмица с ръстове на индексите между 2 и 3%. Това беше в контраст с американския пазар, където разпродажбите в края на седмицата натежаха върху представянето за седмицата. В противен случай Уолстрийт също щеше да приключи с повишение за седмицата.
Индексът S&P 500 отново е на равнището от 2600 пункта, което е нивото на подкрепа за щатските акции. Това е четвъртият път от началото на настоящата корекция, когато инвеститорите се борят с разпродажбите.
Спадът в края на седмицата се дължеше на обичайните притеснения за икономическия растеж в глобален мащаб, но придружен от някои негативни новини от щатските корпорации. Johnson & Johnson, например, натежа върху фармацевтичния сектор, след като в медиите се тиражира доклад, че компанията е имала информация за наличието на азбест в свои продукти в продажба преди две десетилетия.
В момента текат дела срещу фирмата и разкриването на тази информация може да доведе до по-големи плащания по искове срещу нея. Акцията загуби 10% от стойността си само за един ден, което се прехвърли и върху много от останалите фирми в сектора. Apple пострада от спекулациите, че търсенето на телефони ще намалява в световен мащаб.
Инвеститорите, обаче, изглеждат много по-притеснени о предстоящото последно за тази година заседание на Федералния резерв. Очаква се централните банкери на САЩ да повишат лихвените проценти, с което да повлияят също така на печалбите във финансовия сектор. Банките засега са най-слабите акции на Уолстрийт от началото на месеца.
Декември се очертава като най-лошия за последните четири десетилетия. Това хвърля сянка и върху очакванията за следващата година, като прави инвеститорите много по-предпазливи. Пресконференцията на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл едва ли ще даде ясна насока за лихвената политика за следващата година, но пазарите ще следят за всеки сигнал, че идва края на повишението на ставките.
Това е единствената причина да се очаква растеж до края на годината. В противен случай ще има още една вълна на разпродажби на акции, която ще приключи през първите месеци на следващата година, когато инвеститорите ще купуват подценените акции и ще търсят доходност в стабилните компании с дивиденти.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.