Макс Фактор - гримьорът, който се превърна в марка
Макс Фактор. Изключително точно попадение за име на козметичен бранд, нали?! На всеки език можем да си го преведем като максимален фактор в индустрията за красота. Днес Макс Фактор е популярен в цял свят бранд, но, сега внимавайте, следва изненада: брандът първо е бил... човек.
Някога, не много отдавна, в златната ера на Холивуд, станело ли дума за грим, едно име се носело от уста на уста сред звездните актьорски среди. Името на Макс Фактор - виртуозен громьор, перукер и изобретател.
Макс Фактор е известен със създаването и налагането на сексапила на най-известните звездни икони като Ава Гарднър, Жан Харлоу и Марлене Дитрих. Но той също така вярвал, че блясъкът трябва да бъде достъпен за всички жени. Той е създателят на блясъка за устни, на твърдата пудра, на коректора и фон дьо тен под формата на стик. Изобретява също така изкуствените мигли, течната очна линия, сенките за очи под формата на стик, водоустойчивите крем-спирали и тампоните за премахване на грим и редица други.
Нещо повече, самият термин makeup (грим) е измислен от него.
Макс Фактор е роден на 15 септември 1872 г. като Максимилиан Абрамович Факторович в руското градче Зунска-Воля, днес част от Полша. Едно от осем деца в бедно еврейско семейство, той е принуден да работи от дете, какво ли не. На 8 години чиракува в зъболекарски кабинет, на 9 - в перукерско ателие. На 14 г. заминава за Москва и работи като перукер към имперската руска Гранд Опера. След като отбива военната си служба открива собствен магазин в град Рязан, продавайки ръчно изработени кремове, парфюми и перуки. Пътуваща театрална трупа се впечатлява от продуктите му и впоследствие името му нашумява сред по-заможните актьори и аристократи. Става основен козметичен експерт на имперската руска Гранд Опера както и на имперското семейство. Но нарастващото антиеврейско настроение в Русия и суровите ограничения, наложени от имераорския двор, пречещи му да има какъвто и да е личен живот, го подтикват да мисли за бягство. Гримира се с жълтеникав отенък и с помощта на приятел - лекар подвежда всички, че се нуждае от дълга почивка и рехабилитация в Карлови Вари. Заминава със съпругата си и трите им деца, а от там бягат за Америка, където вече има свои роднини. Стъпвайки на американска земя веднага съкращава дългото еврейско име на Макс Фактор.
За първи път представя своя козметика под новото име Max Factor на Световния панаир през 1904 г. Негов партньор обаче заграбва всичко спечелено и Фактор е принуден да започне от нулата, отваряйки малка бръснарница. Скоро след раждането на четвъртото им дете, съпругата му умира. Следва още един краткотраен брак, приключил с тежък развод, след който Макс Фактор печели попечителството и над новороденото си - пето дете. Година по-късно (1908) се жени за трети път за своя съседка, с която са заедно до края на живота си. Раждат му се още три деца. През 1908 г. заминава за Лос Анджелис, Калифорния, виждайки възможност да прави перуки по поръчка и театрален грим за разрастващата се филмова индустрия.
През 1909 г. основава Max Factor & Company и променя радикално разбирането за грима - той вече не е достояние единствено на театралните трупи или по-леките жени, а става основен елемент от красотата на всяка жена. Името му нашумява бързо благодарение на собствените му козметични продукти, придавайки на кинозвездите бляскав, но реалистичен вид на екрана. Сред най-забележителните му клиенти са Бен Торпин, Глория Суонсън, Мери Пикфорд, Пола Негри, Жан Харлоу, Клодет Колбърт, Бет Дейвис, Норма Шиърър, Джоан Крофорд и Джуди Гарланд.
През 1916 г. започва да продава сенки за очи и молив за вежда. За първи път такива продукти са достъпни извън филмовата индустрия. През 20-те години Фактор пуска на пазара широка гама от козметични продукти, настоявайки че всяко момиче може да изглежда като филмова звезда, използвайки козметиката "Макс Фактор". Водещата му философия е, че всяка жена може да бъде бляскава, като има подходящите инструменти и умения.
През 1929 г. е удостоен с "Оскар" за своето творчество. Има и собствена звезда на Алеята на славата.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.