NаXеx: Прекратихме годишните атестации, заменихме ги с разговори

NаXеx: Прекратихме годишните атестации, заменихме ги с разговори

БЪЛГАРИЯ - ИТ ЛИДЕР В ЮГОИЗТОЧНА ЕВРОПА

Имаме шанс да наваксаме икономическото си изоставане с темпове, които биха били немислими преди едно-две десетилетия. В това е убеден Георги Гергинов, изпълнителен директор на NaXex Technological Development*

- Господин Гергинов, как дигитализацията на бизнеса променя България? Кой е начинът икономиката ни да даде повече успешни ИТ компании като вашата на света?

- Дигитализацията променя с бързи темпове света на бизнеса, появяват се нови бизнес модели и възможности. В рамките на няколко години революционни дигитални технологии биват подменяни от по-нови и по-иновативни. Примерно изключително популярната SMS услуга в наши дни е почти изместена от приложения като WhatsApp.

България е част от този глобален дигитален свят, който е и глобален отворен пазар. В този контекст страната ни има шанс да навакса икономическото си изоставане с темпове, които биха били немислими преди едно-две десетилетия. Това е възможно, ако използваме дигитализацията, за да автоматизираме и оптимизираме дейностите си, което би довело до покачване на производителността и растеж на икономиката.

Начинът да дадем повече успешни ИТ компании на света е, като се фокусираме върху решаване на реални предизвикателства пред бизнеса и обществото чрез създаване на интелектуален продукт в ИТ сферата. Така не само ще подобрим производителността и ще ускорим икономиката, но и ще създадем продукт с висока стойност, конкурентен на глобалния пазар.

- Откъде и как софтуерната индустрия у нас може да си набави нужните ИТ специалисти?

- В краткосрочен план фокусът е върху подобряване на производителността чрез повишаване на квалификацията и подобряване процесите на работа. Разчитаме също, че изпълнителната власт ще направи необходимото процедурата за наемане на ИТ специалисти от страни извън ЕС да се опрости и ускори.

В дългосрочен план усилията е необходимо да се насочат към стратегия, обхващаща образователната система, връзките є с бизнеса, както и обществения интерес. Необходима ни е ясна и категорична държавна политика, която да подкрепи реализирането на безспорно големия потенциал в ИТ сектора.

- Имате съвместна магистърска програма с ВУЗФ "Мениджмънт на процеси, проекти и човешки ресурси в ИТ индустрията", колко и какви кадри очаквате да създаде?

- Целта ни е да положим основата за изграждането на едно професионално управленско съсловие в ИТ индустрията. Поради динамиката на развитие на сектора изпитваме остра и нарастваща нужда от квалифицирани управленски кадри. Магистърската програма е с практическа насоченост и би помогнала на колеги, които планират да развиват управленска кариера в ИТ или вече са тръгнали по този път, но искат да се усъвършенстват.

- Коя е мечтата ви за ИТ сектора и какви усилия са необходими, за да може през следващите 10 години тя да се реализира?

- Мечтата ми е България да е безспорният ИТ лидер в Югоизточна Европа, а защо не и повече?! Имаме необходимия потенциал, трябва ни съгласуван план на държавно и на бизнес ниво, който да следваме през следващите години.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ