Топ мениджъри преподават лидерски умения на директори на училища

Топ мениджъри преподават лидерски умения на  директори на училища

Топ мениджъри преподават лидерски умения на директори на училища

Стратегическо планиране, ефективна комуникация с партньорите, менторство, управление на промяната, маркетинг и бранд, са част от лекциите, които топ мениджъри на български и чужди компании ще водят по време на първата Лидерска академия за директори на училища.

Програмата стартира на 13 декември 2016 г. и се организира от Съвета на жените в бизнеса в България, съвместно с Парламентарната комисия по образованието и науката. Първите лекции бяха проведени в сградата на Народното събрание. Целта на инициативата е да предаде на участниците мениджърски и лидерски познания, които да им помогнат в управлението на техните институции.

Официални гости на откриването на Лидерската академия бяха Димитър Главчев, заместник-председател на 43-то Народно събрание, Йорданка Фандъкова, кмет на Столична община, Милена Дамянова, председател на Комисията по образованието и науката, Петър Кънев, председател на Комисията по икономическа политика и туризъм, Галя Захариева, заместник-председател на Комисията по образованието и науката, Даниела Савеклиева, заместник-председател на Комисията по икономическа политика и туризъм, членовете на Комисията по образованието и науката Снежана Дукова и Венка Стоянова, д-р инж. Боряна Манолова, председател на УС на Съвета на жените в бизнеса в България и главен изпълнителен директор на Siemens България, Надежда Николчева, председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета в България, Нина Чанева, председател на Столичната организация на Съюза на работодателите в системата на народната просвета в България, Христо Андреев, началник на Регионалното управление на образованието-София област и Ваня Кастрева, началник на Регионалното управление на образованието-София град.

“Училището е общност, която ще има нужда все повече и повече да се „отваря” към различни партньори – местна власт, родители, бизнес, и затова уменията за ефективна комуникация, успешно представяне на дейността, стратегическо планиране и управление на промяната са само малка част от опита, който бизнесът може да представи пред директорите на училища”, отбеляза Димитър Главчев, заместник-председател на 43-то Народно събрание. „Съзнателно търсим връзка между образованието и бизнеса и се надявам, че след успеха на този пилотен проект ще разширим обхвата и ще дадем възможност на по-широк кръг от директори да се включат, защото образованието е основата на обществото, върху която се градят всички успехи”, допълни той.

„Радвам се, че днес откриваме поредната Академия за лидери в София и искам да благодаря на Съвета на жените в бизнеса в България, че не престават да споделят своя безценен опит с младите специалисти. Поздравявам и Милена Дамянова, че не се уморява да се бори за качествено образование”, обърна се към организаторите Йорданка Фандъкова, кмет на Столична община и патрон на Лидерската академията. „За мен, обаче, днес е особена радост да съм тук, тъй като тази академия е насочена към директори на училища. Те са много подготвени хора, но аз самата съм била млад директор и знам пред какви предизвикателства ще се изправят. Сигурна съм, че програмата ще е наистина от полза за тяхната работа”, каза тя.

Лектори в Лидерската академия са утвърдени специалисти от сферата на управление на човешки ресурси, както и топ мениджъри с доказан опит в управлението на водещи български и международни компании. Програмата за квалификация на директори на училища е продължение на вече утвърдилата се Лидерска академия на Съвета на жените в бизнеса в България, която се провежда успешно за трета поредна година и е насочена към обучението в лидерство и меки умения на жени на средни мениджърски позиции и жени-предприемачи, развиващи и ръководещи собствен бизнес. 

Фокусът на тази инициатива е върху образованието и необходимостта да се обърне внимание на потребностите на системата в днешните динамични условия. „Вярваме, че образованието е една от най-важните индустрии и трябва да бъде ръководена от добре обучени мениджъри“ - изказа подкрепата д-р инж. Боряна Манолова, председател на УС на Съвета на жените в бизнеса в България и главен изпълнителен директор на Siemens България и продължи, като изрази позицията на сдружението относно приноса на училищното ръководство във формирането на общността. Тя сподели още, че членовете на Съвета с готовност ще споделят своята експертиза и дългогодишен успешен опит на ръководители на едни от най-големите компании в страната. 

„Една от основните цели на Лидерската академия е да разшири мрежата от директори-новатори, които да ръководят училището по нов начин – като успешна компания, която носи добавена стойност за всички – деца, учители, родители, бизнес и местна власт”, заяви председателят на Комисията по образованието и науката в 43-то Народно събрание Милена Дамянова. Според нея програмата е шанс за успешно сътрудничество между бизнеса и училището. Лидерската академия дава възможност на директорите да придобият умения, които зависят само и единствено от тяхната инициативност, креативност и вдъхновение за промяна, която ще направи нашите деца по-смели, любопитни и успешни, подчерта Дамянова.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ