Лидер или последовател?
Всеки може да се превърне във лидер, но не всеки е роден да бъде лидер.
Няма нищо лошо в това да бъдеш последовател. Истината е, че светът се нуждае от такива хора толкова, колкото и от лидерите. Важното в случая е да знаете каква точно е най-добрата роля, която може да изпълните.
Това са няколко признака, които показват, че се чувствате по-удобно в ролята на последовател, отколкото в тази на лидер.
1. Трябва да полагате сериозни усилия, за да контролирате емоциите си
Най-добрите лидери имат силно развита емоционална интелигентност. Дори в най-тежките и напрегнати моменти, лидерът не губи контрол върху емоционалното си състояние. Това не означава, че те са емоционално орязани, а просто, че не позволяват на емоциите на вземат превес и да определят начина, по който реагират.
2. Избягвате крайностите
Успешните лидери имат по-силно изразени убеждения, докато последователите имат по-ниска ангажираност към специфични идеи и виждания. Последователите избягват бурята, докато лидери я посрещат директно.
3. Не сте склонни да променяте начина си на мислене
Лидерите могат да бъдат решителни и непреклонни, но те също така не се колебаят да бъдат гъвкави и адаптивни. Последователите предпочитат да следват определен начин на мислене и да не се отклоняват много от основните си виждания.
4. Избягвате рисковете
Последователите са по-предпазливи по природа, за разлика от лидерите, които съчетават големите мечти със смели действия. Лидерите предпочитат ситуации с голям риск и голяма отплата, докато последователите гледат отстрани и си взимат бележки.
5. Нямате особено високо самочувствие
Лидерите са по-склонни да вярват в себе си и да защитават позицията си, дори и да не са абсолютно сигурни в своята правота. Последователите познават по-добре собствените си граници и влагат повече вярва в чуждата преценка.
6. Не сте ориентирани към резултати
Лидерите обичат да са наясно с цялата картина, включваща крайната цел и пътя, който трябва да бъде извървян за нейното реализиране. Последователите предпочитат да имат ясни инструкции, които да им позволяват да се фокусират върху точно определена част от по-голямата картина.
7. Предпочитате по-хаотичен подход на работа
Успешните лидери знаят всичко за дисциплината и концентрацията. Последователите се чувстват по-комфортно в свободна среда, която им предоставя възможността да оставят дадена задача за по-късно и да работят по това, което ги интересува в момента.
8. Не сте комуникативни
Лидерите често са добри говорители и търпеливи слушатели, които обичат да обединяват хората в общи каузи. Последователите са по-отдадени на своя вътрешен свят и на себеанализа.
9. Не мислите за далечното бъдеще
Лидерите почти винаги се характеризират с ясна визия за бъдещето, която споделят с другите. Последователите или се фокусират върху настоящия момент, или се присъединят към идеята на лидера.
Както лидерите, така и последователите могат да бъдат еднакво мотивирани в желанието си да постигнат нещо значимо, с което да бъдат запомнени.
Истината е, че разграничението между двата типа хора не е ясно изразено, повечето имат елементи, характерни и за двете страни, като едната или другата излиза на преден план в зависимост от ситуацията. В края на краищата, лидерите имат нужда от последователи, за да променят света.
Лоли Даскал, президент и изпълнителен директор на консултантската фирма Lead From Within, за Inc.com
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.