Мъдрост и състрадание

Мъдрост и състрадание

Мъдрост и състрадание

Някои лидери са интроверти, а други екстроверти. Някои са скромни и непретенциозни, а други натрапчиви и арогантни. Някои градят репутацията си на база на усърдна ежедневна работа, а други са визионери с фокус върху бъдещето.

Имайки предвид това огромно разнообразие, може лесно да останете с впечатлението, че не съществува конкретен правилен подход към лидерството. Може да мислите, че това, което прави един лидер страхотен, е строго индивидуално. Този начин на мислене е разбираем, но и погрешен. Макар че лидерите се различават в множество отношения, ново прочуване на консултантската компания Potential Project, в което участват 5000 компании в близо 100 страни по света, показва, че между всички добри лидери има и нещо общо.

Мъдрост + състрадание = изключително лидерство

След две години на безпрецедентни условия на работа, предизвикани от пандемията от COVID-19, много служители са напълно изтощени. В същото време много предприятия са подложени на огромен натиск след дългия период на несигурност. Служителите се нуждаят от състрадание, а в същото време мениджъри трябва да се съсредоточат върху крайния резултат. Това не е особено приятна ситуация за лидерите, като проучванията отразяват този факт.

„В нашето неотдавнашно световно проучване сред 300 висши бизнес лидери в индустрии, вариращи от туризъм до автомобилостроене и биотехнологии, 61 процента споделят, че изпитват затруднения с постигането на баланс между нуждата на служителите от подкрепа и стремежа на компанията за постигане на висока производителност“, двойка бизнес професори от Европейският институт по управление на бизнеса (Insead) и Харвардския университет съобщиха наскоро.

Когато състраданието и продуктивността изглежда са в противоречие, върху какво трябва да се съсредоточат лидерите? Според авторите на новото изследване на Potential Project, отговорът на този въпрос е онова нещо, което отличава великите лидери от посредствените. Изследването показва, че най-добрите лидери отказват да правят компромиси, в която и да е от двете насоки.

„Дестилирахме анализа и достигнахме до две ключови черти: мъдрост, която дефинираме като смелостта да се направи това, което трябва да се направи, дори когато е трудно; и състрадание, което представлява грижата и съпричастността, проявени към другите, съчетани с намерението да се предлага помощ. И двете черти са важни, но когато се комбинират, има експоненциално по-голямо въздействие върху всички важни показатели", обясняват за Harvard Business Review трима от изследователите зад проучването.

Те обобщават това съществено качество, характерно за страхотно лидерство, в няколко думи: „Да правиш трудни неща по човешки начин“.

Лидерите, които съчетават тези две основни умения, се представят значително по-добре от тези, които не го правят. „Например, удовлетвореността от работата е с 86 процента по-висока за служител, който работи за мъдър и състрадателен лидер, отколкото за служител, който няма този късмет“, пишат те. В екипите с мъдри и състрадателни лидери, бърнаута е 64% по-рядко срещан, производителността с 20% по-висока, а ангажираността – с 53%.

Най-важният извод от това изследване е, че добрите лидери не жертват състраданието в името на постигането на желаните от компанията резултати. Може да им се наложи да направят труден избор в търсенето на баланс, но те никога не позволяват това да намали чувствителността към чисто човешките реалности, пред които са изправени техните служители, нито пък им пречи да вземат трудни решения по възможно най-хуманния начин. Да, постигането на този баланс е трудно, но ако успеете да се справите с тази задача, то ще сте извървели голяма част от пътя към това да станете велик лидер.

…………………

Джесика Стилман, бизнес блогър, за Inc.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ