10 любопитни факта за бирата

10 любопитни факта за бирата

С наближаването на топлото време бирата става все по-предпочитана напитка за утоляване на жаждата сред повечето хора. Има различни видове бира по света и всяка страна се гордее с това, че прави най-добрата бира. Въпросът е спорен и зависи от вкуса на всеки, но бирата от векове се пие в почти цял свят.

Редакторите на Obekti.bg изброяват някои любопитни факти, които може би не знаем за лятната напитка.

Какво има в чашата?

1. Основно вода - това не е особено интересно. Любопитното е, че водата в някои региони е по-подходяща за направата на определени видове бира. Например ирландската твърда и богата на минерали вода е много подходяща за направата на тъмни бири от типа на Гинес.

2. Алкохолното съдържание идва от зърното, обикновено ечемик, което се оставя да покълне и се накисва във вода, за да изпусне захарите си. Тези захари са идеална среда за маята, гъбичката, която в крайна сметка отделя алкохола. Тя обикновено се филтрира преди бутилиране. Протеините, които остават от нея, са ключови в оформянето на прочутата пяна.

3. Ароматът и вкусът на бирата се дължат най-вече на хмела, растение от семейството на конопа. В производството на напитката се използват подобните на шишарки цветове.

4. Ксантохумол - съставка, която се открива само в хмела, предпазва от рак. Според изследване от 2000 година, публикувано в сп. Journal of Agricultural and Food Chemistry, хмелът е по-добър източник на антиоксиданти от червеното вино, зеления чай и соевите продукти. Лошата новина: за да се възползва от полезното действие на тази съставка, човек трябва да пие 450 литра бира на ден.

5. Открита е в Древен Шумер. Химните към богинята Нинкаси, записани на глинени плочки през ХІХ век пр.н.е. представляват едновременно и рецепти за бира.

6. В древността напитката се е приготвяла от жени. Така е в древен Египет, където богинята на бирата е Тененит. Древната цивилизация Уари в Перу  не прави изключение - изследване от 2005 година открива, че и там високопоставените дами са произвеждали бира. Едва през 18 век мъжете стават основните производители на бира.

Прочетете пълния текст тук.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ