Чуйте музика от Древна Гърция

Чуйте музика от Древна Гърция

На днешната дата, 1 октомври, е Световен ден на музиката. 

Празникът се провежда за първи път през 1974 г. по решение на Международния съвет по музика към ЮНЕСКО във Франция и днес се отбелязва в над 120 страни. Музиката е универсален език за малки и големи, а децата са най-истинските меломани.

Последни проучвания във Великобритания и Финландия показват, че децата възприемат с по-голяма лекота музиката, отколкото човешката реч. Учените открили, че колкото повече малчуганите слушат музика, толкова по-често се усмихват. Много педиатри вярват, че музиката притъпява болката при децата и препоръчват да пуснем на детето любимата му песен, когато е неразположено.

В последните години все по-често чуваме за магичното въздействие на класическата музика върху емоционалното и интелектуално развитие на бебетата. Учените са доказали, че тя не само успокоява децата, но може да ги направи и по-умни. Музиката е здраве и щастие за тях. 

По повод празника, предлагаме да чуете как е звучала древногръцката музика, създадена преди 2500 години.

Това е възможно благодарение на науката и на колегите от io9. След дългогодишни изследвания музикантът и преподавател по класически науки в Оксфордския университет Арман Д'ангур публикува труд, който на практика "декодира" запазените фрагменти древногръцка музика, разказва Obekti.bg.

Откритието се базира на поредица от древни документи, записани на папирус и камък, които представляват своеобразна система за нотиране на музика, включваща букви и други знаци. Тази система, въведена около 450 г. пр.н. е., е коренно различна от съвременната, но позволява реконструкцията на оригиналното звучене с висока степен на вероятност.

Използвайки новите данни специалистът по старинна музика Дейвид Крийз от Университета на Нюкасъл е реконструирал кратък музикален фрагмент, използвайки създадена от него възстановка на древен струнен инструмент, подобен на цитра.

А сега чуйте звука на Древна Гърция:

 

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ