Google посвещава деня на Карл Фридрих Гаус

Google посвещава деня на Карл Фридрих Гаус

С цветно лого в началната си страница днес световната търсачка Google отбелязва 241 години от рождението на немския математик Карл Фридрих Гаус.

Йохан Карл Фридрих Гаус е математик и физик със значителен принос в различни области като теорията на числата, статистиката, математическия анализ, диференциалната, геометрия, геодезията, геофизиката, електростатиката, астрономията и оптиката.

Наричан Принца на математиците и "най-великия математик след Античността", Гаус има огромен принос към редица области на математиката и природните науки и се нарежда сред най-влиятелните математици в историята. Той е автор на определението за математиката като "царица на науките". 

Гаус е роден на днешната дата 30 април през 1777 г. в бедно семейство в Брауншвайг, днес част от Долна Саксония, Германия. Той е бил дете чудо и според местни разкази дарбата му в областта на математиката се проявява още когато е бил на 3 години - тогава коригирал грешка в документи на баща си, който е бил градинар, зидар и помощник на търговец, посочва британският The Sun. Изданието разказва историята му по повод днешния Google Doodle.

Решението Гаус да се впусне в голямото математическо приключение на живота си е успехът, който постига още на 15-годишна възраст, разказва БНР. Тогава той се занимава с тъй наречените прости числа, които не могат да се делят на нищо друго, освен на единица и на себе си. Гаус търси модела, по който те се появяват сред океана от всички числа. Заедно с многото други проблеми, и този е известен още от древността – знае се, че появата на простите числа е неритмична, не се подчинява на никакви правила, буквално хаотична. 

През 1807 г. става професор по астрономия и директор на астрономическата обсерватория в Гьотинген, а през 1921 г. е приет за чуждестранен член на Шведската кралска академия на науките. 

Основните му приноси в математиката са в областите висша алгебра, теория на числата, теория на редовете, диференциална геометрия и неевклидова геометрия. Гаус е освен това един от хората с най-голям принос в областта на теорията на грешките.

Женен е бил два пъти, с шест деца. След като първата му съпруга умира, се жени за втора. Не позволява на никое от шестте си деца да създаде кариера в математиката или другите точни науки и изследователски полета, в които толкова много допринася, защото е смятал, че никое от децата му няма да успее да надхвърли неговите огромни постижения и ще опорочи голямото фамилно име "Гаус".

След смъртта му през 1885 г. мозъкът му е взет за изследване, при което се заключава, че мозъкът е имал малко по-голяма маса от обичайната - 1492 грама и малко по-дебела кора. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ