Исторически ден: НАСА извърши първия полет на хеликоптер на друга планета
След кратки премеждия със софтуера през изминалата седмица малкият роботизиран хеликоптер на НАСА, „Индженюити“, се издигна в атмосферата на Червената планета, постигайки нов исторически успех за човечеството – първи полет на небесно тяло извън пределите на Земята.
Експерименталният летателен апарат, който по-рано тази година достигна до повърхността на Марс на борда на марсохода „Пърсивирънс“, е прекарал във въздуха около 30 секунди, преди да се върне отново на повърхността, а заедно със себе си носи парче плат от първия полет на Земята – този на братята Райт, от 1903 година.[[{"fid":"372555","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":554,"width":985,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]
Кадър: НАСА
Машината, чиято стойност надхвърля 85 млн. долара, бе наблюдавана от камерите на „Пърсивирънс“ на около 70 метра разстояние, предаде „Асошиейтид прес“.
„Вече можем да кажем, че хората са летели с роторкрафт на друга планета“, коментира мениджърът на проекта, Мими Аунг, пред екипа си.
[[{"fid":"372556","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":781,"width":1041,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]
Сянката на хеликоптера след излитането. /Кадър: НАСА
За осъществяването на днешното постижение перките на „Индженюити“ трябваше да се въртят с около 2500 оборота в минута – пет пъти по-бързо, отколкото на Земята. Заради плътността на атмосферата инженерите трябваше да изградят достатъчно лек хеликоптер с достатъчно бързи перки, но същевременно и достатъчно здрав да издържи на марсианския вятър и суровите температури.
Изработката на летателния апарат отнема около 6 години, а най-важни в оборудването му са слънчевите панели за презареждане на батериите.
Миналата седмица специалистите от НАСА трябваше да обновят софтуера на „Индженюити“, което забави плановете за тестовия полет.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.