Как да преборим зимната депресия
Движението помага срещу зимната депресия. Това е сред малкото неща, които са извън сферата на психологията. Но движението, активността – това са неща, които доказано помагат.
Що се отнася до диетите, мога да спомена шоколадът и бирата, които са също антидепресанти. И най-вече слънцето.
Това каза пред „Фокус“ доц. Маргарита Бакрачева - психолог в Департамент по психология към Институт за изследване на населението и човека при Българската академия на науките (БАН), коментирайки опасността от зимните депресии и последиците от тях.
„Данните винаги са не съвсем категорични, тъй като в много голяма степен хората сами си поставят диагнозата депресия. На практика има разлика между това, човек да се чувства унил, без достатъчно тонус и сериозните симптоми, които да изискват наистина внимание. Тези сериозни симптоми са чувство на нежелание, на чувство на недостатъчно сила човек да стане и да планира следващия ден“, посочи доц. Бакрачева.
По думите ѝ много често моментните състояния, което могат да се определят като депресивни, имат положителна функция.
„Те показват, че човек има нужда да си почине, психиката има нужда да си почине, човек да остане насаме с мислите или напротив - да се отдаде на неангажиращи занимания, така че да може да възстанови своите ресурси и да продължи после на по-силни обороти“, подчерта психологът.
Според нея в такива моменти не е препоръчително излишно да се напрягаме, повече отколкото е необходимо и да се притесняваме за неща, които продължават кратко време.
„За зимната депресия психологическият фактор има повече значение. Чисто във физиологичен план, депресивните сезони са пролетта и есента. Когато настъпва някаква промяна, настъпват биохимични процеси в организма и човек се пренастройва. Докато през зимата е по-голям дялът на чисто психологическите фактори на умората, на фактора, че прекарвайки по-малко време навън, по-малко срещайки се с приятели и поддържайки връзки, това са психологическите фактори, които са най-пряко свързани и определят нивото на щастие“, обясни доц. Бакрачева.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.