Руската анимация, която завладя света
Руската анимация "Маша и Мечока" завладя света, отбелязва германското списание "Шпигел". Поредицата се гледа в над 100 страни по света. В YouTube епизодите й са събрали рекордните 16,5 млрд. посещения, което я прави най-гледания сериал в историята на сайта.
Animaccord е името на компанията в Русия, която създава забавните серии за неуморимото в лудориите си малко момиченце Маша и добродушния мечок.
"Много съветски анимации са малки шедьоври", пише изданието и допълва: "Много студия са създали свои собствени версии на добре познатите класики. Има руски Мечо Пух. Руски анимационен сериал "Ну погоди", подобен на "Том и Джери", а през 1967 г. се появява руската версия на "Книга за джунглата", която се основава по-достоверно на книгата на Ръдиард Киплинг отколкото Disney".
Все повече западни компании, специализирани в областта на забавленията, започват да се интересуват от Animaccord. Netflix, която има 70 млн. абоната, също е включила заглавието на "Маша и Мечока" в офертите си. В Италия филмчето се излъчва по 5 пъти на ден по канал Rai Yoyo, а в Индонезия то е станало толкова популярно, че местни са започнали да кръщават новородените си момиченца Маша.
Първата скица на Маша художникът Олег Кузков прави още през 1996 г., когато е на почивка с приятеи и наблюдава тяхната палава дъщеря, от която всички възрастни се опитват да се скрият или се правят на заспали, когато тя приближи. По същия начин реагират и животните в детския сериал. Изданието "Шпигел" отбелязва, че Кузков е работил по създаването на анимационни филми още в съветско време. Но след разпадането на СССР, средства в тази област вече не се отпускат. Авторът емигрира в САЩ. Чак през 2008 г. той намира спонсори за своя проект и от тогава непрестанно пътува между САЩ и Русия.
По отношение на хита "Маша и Мечока", бизнес моделът на Animaccord е необичаен за тази индустрия. Докато други филмови компании предприемат правни действия срещу "пиратството", Animaccord дори насърчава този вид разпространение на филма. Новите епизоди се появяват в YouTube, преди да бъдат пуснати на DVD. В допълнение, Animaccord предвижда поредицата да може да се тегли.
И тази стратегия се отплаща - филмът в YouTube е събрал повече от 16,5 млрд. посещения, а по приходи от реклама, каналът на Animaccord е на най-висока позиция.
За една 6-минутна серия в студиото се работи от три до четири месеца. За година Animaccord не създава повече от 10 епизода. Всички оферти от инвеститори, предлагащи да се включат в проекта и да подпомогнат производството на десетки хиляди епизоди, изпълнителният директор Дмитрий Ловейко отхвърля с довода, че "Маша ще изгуби душата си".
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.